Hlavní obsah

Obří pás mořských řas v Atlantiku může zahltit floridské pláže

21. 3. 2023, 14:28 – Washington

Na hladině Atlantského oceánu se letos podle expertů vytvořila rekordně velká masa mořských řas, které by v létě mohly zavalit pláže amerického státu Florida. Pás nahnědlých rostlin o šířce okolo 8800 kilometrů míří do Mexického zálivu a už nyní znepříjemňuje pobyt na mexických plážích. Příčina není zcela jasná, vědci spekulují o vlivu klimatické změny či znečištění.

Foto: Profimedia.cz

Mořské řasy na Floridě letos v březnu

Článek

Samotný výskyt velkých chuchvalců řasy hroznovice není v dané části světa neobvyklý, pásy chaluh jsou však čím dál tím větší, píše zpravodajská stanice BBC. Ten letošní váží asi deset milionů tun a je tak obrovský, že jej lze v celém rozsahu pozorovat jen z vesmíru.

Podle listu The New York Times (NYT) v lednu vědci naměřili rekordní množství dané řasy pro první měsíc roku. Oblast se již označuje jako „Velký atlantický hroznovicový pás“.

„Výkvěty jsou větší a větší a letos to vypadá na nejsilnější rok od začátku záznamů,“ řekl výzkumník z vysoké školy Florida Atlantic University Brian Lapointe. „Pro čistotu pláží v létě 2023 to zkrátka nevěstí nic dobrého,“ pokračoval.

Běžné, ale neprobádané. Čeští botanici rozkrývají vztahy mezi houbami a řasami

Věda a školy

Zapáchající koktejl plynů

Velké množství řas může na plážích způsobit různé problémy. Zatímco ve vodě jsou shluky hroznovice útočištěm ryb, krabů a dalších mořských živočichů, na souši mohou „udusit“ želví hnízda, vysvětloval expert Brian Barnes.

  • Hroznovice (Sargassum) je rod chaluh rostoucí v tropických mořích. Jsou to hnědé řasy s dobře vyvinutou, i několik metrů dlouhou stélkou.

Po dvou dnech na pláži navíc hroznovice začne hnít a vypouštět do okolí zapáchající směs plynů. Ta může lidem ve větších dávkách způsobovat i zdravotní problémy jako bolest hlavy, pálení očí nebo nevolnost.

„Nemůžete vlézt do vody,“ popisoval svou zkušenost Leonard Shea, který nedávno natočil video na pláži jižně od mexického Cancúnu, kde už moře začalo ve velkém vyplavovat řasy.

V oblasti už několik dní evidují na řadě míst „nadměrný“ výskyt hroznovice, kvůli kterému se do úklidu mořské hladiny zapojilo i mexické námořnictvo. „Není to hezký zážitek,“ konstatoval Shea.

Záhadné úhyny tisíců korýšů u anglických břehů. Vědci se přou o příčinu

Věda a školy

Chaluhy se začínají objevovat i na ostrově Key West na jihu Floridy. V minulých letech tento fenomén turismus v americkém státě příliš neovlivnil, místní činitelé nicméně ujišťují, že budou vývoj monitorovat.

Nejnovější zprávy hovoří o délce až 5500 mil, tedy cca 8800 km.

„Okresní a místní činitelé na (souostroví) Florida Keys uvádějí, že jsou připraveni hroznovici odstraňovat z veřejných pláží, bude-li to potřeba. Jak okres Monroe, tak město Key West mají v platnosti plány odstraňování hroznovice,“ citovala BBC mluvčího místní rady pro turistický ruch.

Teplejší voda a znečištění?

Vysvětlení růstu řasových polí vědci stále hledají. „Myslí si, že by to mohlo souviset s teplejší vodou v důsledku klimatických změn nebo se znečištěním (oceánu) živinami, fosforem, sodíkem,“ řekl zpravodaj televize CNN Bill Weir.

Řasy podle něj obvykle drží dál od pevniny systém mořských proudů, tentokrát se však masa hroznovice „utrhla a zdvojnásobila za měsíc svou velikost“.

Americký Národní úřad pro oceány a atmosféru (NOAA) podle NYT odhaduje, že výkvět této řasy bude život v Karibiku ovlivňovat do poloviny října.

Akademie věd: Za loňský úhyn ryb na Dyji mohly znečištěné povrchové vody

Věda a školy

Green Deal nejsou jen motory, jde o dohodu. Česko se otepluje dvakrát rychleji, než je světový průměr, říká klimatolog

Domácí

Reklama

Související témata:
Mořské řasy

Výběr článků