Hlavní obsah

Novelu s lepšími podmínkami pro doktorandy posílá vláda do Sněmovny

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Praha

Vláda právě schválila návrh novely zákona o vysokých školách, která mj. upravuje podmínky studia doktorandů včetně jejich lepšího ohodnocení. Novinářům to řekl premiér Petr Fiala (ODS). Univerzity by podle novely měly přijímat ke studiu menší množství dobře vybraných uchazečů, kteří však budou výrazně lépe ohodnoceni, napsal na sociální síti X ministr školství Mikuláš Bek (STAN).

Foto: Jan Handrejch, Novinky

Premiér Petr Fiala na jednání Poslanecké sněmovny

Článek

Autoři návrhu podle Beka chtějí motivovat univerzity k častějšímu odměňování doktorandů formou mzdy, a vyřešit tak jejich problémy při žádostech o hypotéky nebo při nástupu na rodičovskou dovolenou.

Novela by měla také podpořit internacionalizaci vysokého školství či například upravit vnitřní předpisy a orgány soukromých vysokých škol.

Vysoké školy by si mohly vybrat, zda budou doktorandům vyplácet stipendium, mzdu či plat, nebo kombinaci obojího

Podle ministerstva školství, které o tom informovalo i na svém webu, by úprava měla platit pro studenty, kteří zahájí studium nejdříve v akademickém roce 2025/2026.

Vysoké školy by si mohly vybrat, zda budou doktorandům vyplácet stipendium, mzdu či plat, nebo kombinaci obojího. Příjem doktorandů v prezenčním studiu by podle návrhu měl být nejméně 1,2násobek minimální měsíční mzdy.

Pro výpočet by se měla využívat výše minimální měsíční mzdy platná k 1. červenci roku, ve kterém začíná akademický rok. Nyní dává ministerstvo na stipendium pro jednoho doktoranda 11 250 korun.

Vysoké školy by zavedení průmyslových doktorátů uvítaly

Věda a školy

Školy by také měly doktorandy přísněji vybírat, cílem je podle ministerstva zvýšit kvalitu studia a snížit počet neúspěšných studentů.

Vysoké školy by si mohly nově vybrat, zda budou zpoplatňovat studium doktorských programů v cizím jazyce.

Nyní je studium programů, které se vyučují například v angličtině, povinně zpoplatněné, což podle ministerstva školství vede ke snížení zájmu zahraničních studentů o studium v Česku.

Rozvolnění podoby státnic

Návrh také rozvolňuje podobu státních závěrečných zkoušek. Jedinou součástí magisterské závěrečné zkoušky by mohla být diplomová práce. U bakalářských zkoušek by mohla být obhajoba bakalářské práce jednou z částí zkoušky, nesměla by být ale jedinou součástí.

Doktorské studium by se mělo ukončovat závěrečnou zkouškou, která by spočívala v obhajobě disertační práce, nikoli obhajobou disertace a doktorskou zkouškou. Novela také specifikuje, co může disertační práci tvořit.

Studenti v EU by mohli do budoucna získávat evropský titul

Věda a školy

Orgány a vnitřní předpisy soukromých vysokých škol by se podle novely měly přiblížit regulacím veřejných vysokých škol. Novela by také měla snížit administrativní zátěž vysokých škol.

Podle návrhu by se měl zřídit Informační systém vzdělávání, který by mělo spravovat ministerstvo. Informační systém by měl zahrnovat i regionální školství, ustanoven by měl být od července 2025.

Změnit by se měl i systém stipendií. Návrh upravuje zdroje, ze kterých je možné čerpat peníze na jejich placení, i to, kdo může být jejich příjemcem.

Původně byla stipendia zejména pro studenty, podle návrhu by je třeba na podporu různých programů zahraničních výjezdů a mezinárodní spolupráce mohli získat i absolventi, akademičtí pracovníci nebo účastníci celoživotního vzdělávání.

Novela by měla upravit i pravidla poskytování zahraničního vysokoškolského vzdělání v Česku.

Protesty humanitních akademiků podpoří kvůli nízkým platům i další fakulty

Věda a školy

Výběr článků

Načítám