Článek
V pondělní tiskové zprávě o misi informoval Astronomický ústav Akademie věd ČR s tím, že aktuálně došlo k významnému milníku v přípravě mise: optická lavice s 26 kamerami byla úspěšně nainstalována na servisní modul vesmírné lodi.
Mise družice PLATO vychází ze stejných metod, které se osvědčily při objevování planet a hvězdném výzkumu při misích družic Kepler nebo TESS. Konstrukce nové družice je podle Akademie věd v mnoha směrech inovativní.
Namísto jednoho velkého dalekohledu je na jedné platformě umístěno 26 samostatných dalekohledů, které budou pracovat současně. Čtyřiadvacet z nich bude snímat oblohu v intervalech 25 sekund, zatímco dvě takzvaně rychlé kamery budou pořizovat snímky s frekvencí jednoho měření každé 2,5 sekundy.
Tyto rychlé kamery jsou navíc vybaveny širokopásmovými barevnými filtry, což umožní současné zachycení přechodu planety před hvězdou v červené i modré části spektra. Rozdíly v těchto záznamech mohou sloužit jako okamžitý indikátor přítomnosti atmosféry u exoplanety - planety mimo Sluneční soustavu - právě procházející před svou mateřskou hvězdou.
Mise má najít naše planetární „dvojče“
Do mise PLATO se zapojili také čeští vědci, konkrétně pod vedením Astronomického ústavu AV ČR, který vyvinul pokročilý hardware a software. Kromě vývoje hardwaru a softwaru se čeští vědci budou podílet také na vědecké interpretaci dat.
„PLATO najde dvojče planety Země a otevře tím bránu k hledání života mimo sluneční soustavu,“ uvedl vědecký koordinátor Petr Kabáth z ústavu.
Český průmysl zastupuje firma SAB Aerospace, jež dodala hi-tech přepravní kontejnery a rovněž servisní modul, což je klíčový subsystém mise a de facto jakási kostra družice. Firma Moravské přístroje pak zajistila kamery pro testování objektivů.

Fotografie po nainstalování lavice s kamerami na servisní modul
Dalším významným českým příspěvkem je moderní spektrograf PLATOSpec, umístěný na observatoři La Silla v Chile, který bude poskytovat spektroskopickou pozemní podporu misi.
Už jen solární panely
Cílem mise by nemělo být jen nalezení druhé Země, ale také zodpovězení otázky, zda je Sluneční soustava se Zemí ve vesmíru jedinečná. Mise bude podle odborníků také důležitá pro výzkum hvězd.
Před startem už čeká družici PLATO pouze instalace solárních panelů. Poté bude převzata agenturou ESA a převezena na kosmodrom Kourou v jihoamerické Francouzské Guyaně, kde odstartuje na raketě Ariane koncem prosince 2026.