Hlavní obsah

Navzdory krizi vzniká ve Skalici nová sklářská dílna

14. 7. 2009, 17:59 – Skalice u České Lípy

Navzdory krizi, která výrazně postihla české sklářství, vzniká ve Skalici u České Lípy nová sklářská dílna. Buduje ji známý český výtvarník a designér Petr Larva. Věří totiž, že české sklo krize nezničí, naopak ho stejně jako v minulosti posune dopředu.

Foto: Chris Helgren, Reuters

Designér a výtvarník Petr Larva hodlá produkovat jen vysoce kvalitní sklo

Článek

Budoucnost českého skla však nevidí v masové strojní výrobě, ale ve špičkovém zpracování a unikátních vzorech. "Luxus s odbytem problém nemá, ten má průměr a podprůměr" řekl Larva. A právě luxusní české sklo chce nabídnout pod značkou Petr Larva Design. "Krize byla, je a bude, nakonec krize v českém sklářství v minulosti byla podnětná a ve finále donutila producenty k určitým změnám v myšlení i estetice," vysvětlil Larva. Právě v krizi je tak z jeho pohledu nejvyšší čas začít znovu, jinak a lépe. I proto se pustil do vlastního podnikání. V minulosti pracoval mimo jiné pro sklárnu Bratří Jílků, když zkrachovala, začal si pronajímat skláře a provozy v jiných sklárnách. "Nikdo mi ale nedokázal zaručit kvalitu, kterou chci," dodal výtvarník.

Nyní proto buduje vlastní ateliér. "Nechci žádný velký podnik, ale dílnu se špičkovými řemeslníky, která zaměstná maximálně desítku lidí," poznamenal Larva. Opuštěnou dílnu s dvoukomorovou pecí ve Skalici si pronajal před dvěma měsíci. Investoval do jejích úprav a zaměstnal osm lidí, z toho polovina jsou zkušení skláři ze zkrachovalých skláren Bratří Jílků a Crystalexu.

Řemeslníci přišli z úřadu práce

"Všichni přišli z úřadu práce, který mi na rozjezd dílny a vytvoření pracovních míst přispěl zhruba půl miliónu korun," řekl výtvarník. Přesto musel víc než 1,5 miliónu investovat sám, a další peníze bude podnik ještě potřebovat.

Larva je absolventem Střední průmyslové školy sklářské v Kamenickém Šenově a pražské UMPRUM. Má vlastní vzory i vlastní barvy, jeho tajemství je v konečné úpravě založené na tom, co je pro české sklo typické - broušení, rytí a malování. "Rozhodně nechci nikoho napodobovat nebo kopírovat, mám svůj vlastní design a svůj typ skla," řekl Larva. Dnes je ale podle něj mnohem těžší přijít s něčím novým než před 2000 lety.

Na Českolipsku přišlo o práci ve sklárnách 1 500 lidí

Nový ateliér vznikl v regionu, který patří v rámci Česka k nejvíce postiženým krizí sklářské výroby. Na začátku letošního roku na Českolipsku zkrachoval sklářský gigant Crystalex a o práci přišlo na 1 200 lidí. Dalších 300 pracovníků propustila firma Egermann, její majitel ale slibuje, že od srpna výrobu obnoví.

Na Českolipsku bylo na konci června bez práce 7 200 lidí a míra nezaměstnanosti 12,3 procenta byla v rámci kraje nejvyšší. K dispozici bylo 588 volných míst. I když sklářský ateliér výrazně situaci v regionu nezlepší, podle mluvčí Úřadu práce v České Lípě Marcely Ottové, je každé pracovní místo pro Českolipsko přínosem. 

Reklama

Související témata:

Související články

Výběr článků