Hlavní obsah

Nárůst platů ve školství je zatím nedostatečný, tvrdí odbory

3. 7. 2020, 13:26 – Praha

Nárůst platů učitelů v prvním čtvrtletí letošního roku byl podle zástupců školských odborů a spolku Pedagogická komora nedostatečný. Podle šéfa školských odborářů Františka Dobšíka se potvrzuje trend, že se ve školství nevyplácejí odměny a příplatky pravidelně, ale až na konci roku. Údaje o výši platů z prvního čtvrtletí tak podle něj nemají velkou vypovídající hodnotu.

Foto: Petr Hloušek, Právo

Předseda školských odborů František Dobšík

Článek

Průměrný výdělek učitelů v prvním čtvrtletí letošního roku činil podle údajů ministerstva školství 38 951 korun hrubého měsíčně. Ve srovnání se stejným obdobím loňského roku si vyučující polepšili o 2727 korun, což je zhruba o 7,5 procenta.

Učitelé mají nárok na kompenzační bonus, i když pobírají plný plat

Ekonomika

Nepedagogové ve školách brali v prvním čtvrtletí v průměru 21 589 korun měsíčně, meziročně se jejich příjem navýšil přibližně o 11,5 procenta. Průměrná mzda v ČR v prvním čtvrtletí meziročně vzrostla o pět procent na 34 077 Kč.

Dobšík věří, že se příplatky objeví v dalším období

„Platy celkově u pedagogů mají růst o deset procent, zatím rostly o 7,5 procenta, což je samozřejmě nedostatečné a důležitý údaj bude za celé první pololetí. Když srovnáme plat učitelů k průměrnému platu v ČR za první čtvrtletí, tak se posunul na 114 procent. Což je určitý dobrý trend, ale za první čtvrtletí nedostatečný,“ prohlásil Dobšík.

Desetiprocentní růst platů nepřiláká kvalitní učitele, míní Svaz průmyslu a dopravy

Věda a školy

Z údajů o růstu výdělku pedagogů i nepedagogů je podle Dobšíka možné vyčíst, že se ve školství nevyplácejí pravidelně odměny a osobní příplatky a lépe funguje navyšování nárokové složky platů. Pokud by se odměny pravidelně vyplácely, měli by mít podle Dobšíka učitelé průměrný plat asi o 3000 korun vyšší.

„Chci být optimista, že v dalším období se tyto finanční prostředky objeví na páskách pedagogů za distanční výuku,“ věří.

Učitelé se neshodnou, zda mají učit nepedagogové

Věda a školy

„Přestože platy učitelů rostou v posledních letech rychleji než v minulosti, nadále zůstávají velmi nízké,“ řekl předseda spolku Pedagogická komora Radek Sárközi. Podle něj o tom svědčí to, že se do školství nevracejí učitelé, kteří z něj kdysi odešli.

„Průměrný plat učitele na základní škole činí pouze 65 procent průměrné mzdy zaměstnance s vysokoškolským vzděláním, což řadí ČR na poslední místo mezi zeměmi OECD a EU,“ dodal.

Tuzemské školství je podle něj nadále velmi podfinancované, což se dle jeho slov projevuje v platech, ve výpočetní technice ve školách i v pomůckách pro žáky.

Chůvy u dvouletých dětí ve školkách nebudou povinné, podepsal Plaga

Věda a školy

Na neinvestiční vybavení škol jsou letos v rozpočtu ministerstva školství vyčleněny zhruba dvě miliardy korun, jak informovala mluvčí úřadu Aneta Lednová. Ministr školství Robert Plaga (ANO) již avizoval, že by chtěl na školení a pomůcky pro školy získat pro příští rok jednu miliardu korun navíc. Letošní rozpočet ministerstva školství činí přibližně 214 miliard.

Reklama

Související články

Školám chybí schopní ředitelé

4. 6. 2020, 19:13

Přestože řada ředitelů škol se s karanténou a vzděláváním na dálku poprala bravurně, spousta jich nedokázala učitelům s nenadálou situací pomoci. Je to dáno...

Výběr článků