Článek
Výzkumníci se zaměřili hlavně na výzkum síranových minerálů, sulfátů, které často vznikají díky působení vody.
Vědci vedení Dr. Michaelem Jonesem z QUT tak v horninách odhalili dvě různá, ale zatím ještě přesně nedatovaná období, kdy se krystaly, využívající ke svému růstu vodu, v oblasti kráteru Jezero objevily. To podporuje nedávné závěry čínských vědců, odvozené z dat pořízených roverem Zhurong (Ču-žung) v oblasti Utopia Planitia, že povrch Marsu byl „zaléván“ vodou opakovaně, v rámci oddělených „vodních epizod“.
Nová zjištění byla publikována 16. dubna v časopise Science Advances, upozornily na to např. vědecký server Phys.org či list The Independent.
Některá předchozí důležitá mineralogická zjištění o sulfátech či jiných minerálech ze zmíněné oblasti Jezero přinesl už před více než rokem jiný tým vedený švédskou výzkumnicí Sandrou Siljeströmovou a Američanem Andrewem Czajou. Vědci se domnívají, že voda zde mohla být cca před 3,5 miliardy let.
Přítomnost vody v minulosti Marsu dnes považujeme za celkem spolehlivě prokázaný fakt. Je také pravděpodobné, že pokud na Marsu hledáme stopy života podobného pozemskému, je přítomnost vody nutnou podmínkou. Samozřejmě nikoli postačující.
Objev krystalů vzniklých díky vodě: „rentgen“ hornin
„Síranové minerály (hydratované či nehydratované) jsou přítomny ve většině oblastí Marsu a umožňují nám tak potenciálně pochopit, jak se voda pohybovala a účinkovala v rámci celé planety, což je klíčem k pochopení minulosti Marsu a jeho tehdejší možné obyvatelnosti,“ řekl Jones podle serveru SciTechDaily.
🚀 NASA’s Perseverance rover has uncovered compelling evidence of multiple mineral-forming events just beneath the Martian surface – findings that bring @QUT researchers one step closer to answering the profound question: did life ever exist on Mars?https://t.co/tFuTs7yc7d
— Australian Science Media Centre (@AusSMC) April 17, 2025
„Zatím však plně nerozumíme tomu, jak nebo kdy se tyto minerály vytvořily. Náš tým našel způsob, jak přesně detekovat vnitřní krystalickou strukturu těchto minerálů přímo v hornině, což se na povrchu Marsu považovalo za nemožné,“ doplnil.
Australany vedený tým vědců
Tým vede Dr. Michael Jones z Centrálního analytického výzkumného zařízení QUT a Školy chemie a fyziky, jeho členy jsou také docenti David Flannery a Christoph Schrank, spolu s Brendanem Orensteinem, Peterem Nemerem a dalšími spolupracovníky ze Severní Ameriky a Evropy.
Výzkumný tým QUT je součástí multidisciplinární výzkumné skupiny QUT Planetary Surface Exploration Research Group, která se zaměřuje na meziplanetární vědu a aktivně se podílí na projektech v rámci NASA a Australské vesmírné agentury. Flannery, dlouhodobý plánovač mise NASA Perseverance, zmínil, že QUT stojí v popředí planetární vědy v Austrálii. „Zkušenosti získané výzkumníky QUT, kteří pracují v rámci špičkových oborů robotiky, automatizace, datové vědy a astrobiologie, mají potenciál nastartovat australský vesmírný průmysl,“ uvedl.
Tým přizpůsobil novou analytickou metodu nazvanou X-ray Backscatter Diffraction Mapping (XBDM), kterou vyvinuli Michael Jones a Christoph Schrank na australském synchrotronu, pro palubní přístroj PIXL (Planetary Instrument for X-Ray Lithochemistry), umístěný na palubě vozítka Perseverance.
PIXL vyvinula absolventka QUT Abigail Allwoodová ve spolupráci s NASA. Je to nástroj, který pomocí rentgenového záření provádí fluorescenční spektrometrii materiálů poblíž roveru, a to k určení chemického složení povrchových materiálů na Marsu.
To umožnilo týmu určit orientaci krystalových struktur přímo v horninách v okolí Perseverance, což je v podstatě jakýsi „otisk prstu“ pro krystaly, který nám umožňuje zjistit, jak a kdy krystaly minerálů rostly a jaké bylo prostředí na Marsu v té době.
Tak byly objeveny dvě oddělené generace minerálů síranu vápenatého – podle informací na webu ve výchozech (odkryvech) hornin pojmenovaných jako Hogwallow Flats a Yori Pass v marsovské formaci Shenandoah.
Tato formace je součástí vějíře sedimentárních hornin v kráteru Jezero, který má v průměru asi 45 km. Jedna generace minerálů se zde vytvořila těsně pod povrchem a druhá o dost hlouběji pod zemí, nejméně 80 metrů hluboko. Variace ve formaci minerálů zde ukazují na opakující se cykly či epizody pohybu podpovrchových vod a geologické aktivity, které jsou rozhodující pro vytvoření obyvatelných (pro život vhodných) podmínek.
- Síran vápenatý je přirozeně se vyskytující minerál, který se běžně vyskytuje např. v sádře. Používá se mj. při vaření piva a dalších produktů.
Byla v časové ose Marsu okna přátelská k životu?
„Tento objev zdůrazňuje rozmanitost prostředí, která existovala v historii formace Shenandoah – což naznačuje několik potenciálních časových oken, kdy mohl být na Marsu možný život,“ upozornil Dr. Jones.
Od svého přistání v kráteru Jezero 18. února 2021 prozkoumává rover Perseverance širokou škálu typů hornin na rudé planetě, od dávných lávových proudů až po sedimentární vrstvy, které po sobě zanechalo dávno zmizelé prehistorické jezero.
Také je zde patrná struktura bývalé říční delty, vytvořené minulým přítokem vody do tohoto jezera.

Ilustrace bezpečného přistání roveru Perseverance na Marsu dne 18. února 2021
Jedním z klíčových cílů mise vozítka je studovat prostředí, které by kdysi snad mohlo podporovat mikrobiální život – a sbírat vzorky, které by mohly být jednoho dne přivezeny v návratovém modulu nějaké příští bezpilotní mise zpět na Zemi, k podrobné laboratorní analýze.
Krystalografické stopy naznačují, že Mars kdysi zažil několik období tvorby minerálů – každé z nich ukazuje na odlišné podmínky prostředí pod povrchem. Podle Jonese tyto objevy podtrhují, jak složitá je geologická historie kráteru Jezero a kolik příležitostí zde mohlo být pro život.