Hlavní obsah

Míra je mrtev, ať žije Míra. Sága čápů s vysílačkou nekončí

25. 7. 2020, 10:54
Právo, Ivan Blažek

Smutný konec má příběh čápa Míry, který se s vysílačkou na zádech loni vypravil z Česka do Afriky. Doletěl až pod Kilimandžáro a tam se jeho osud zřejmě uzavřel. Plzeňští ornitologové ale budou sledovat jeho následovníka - Míru II.

Foto: DESOP

Míra II. dostal vysílačku a před pár dny i svobodu.

Článek

První z čápů loni na jaře vypadl z hnízda v Mirošově u Rokycan, ochránci zvířat jej zachránili, opatřili „baťůžkem“ a před rokem vypustili na Tachovsku.

„Přidal se ke dvěma nehnízdícím dospělým čápům bílým a pravděpodobně se pak s nimi vypravil i na dalekou cestu do Afriky,“ připomněl Karel Makoň z plzeňské záchranné stanice živočichů.

Epické putování kukačky. Pták vědce ohromil

„Doletěl až pod horu Kilimandžáro, odkud se hlásil až do 8. března. Signál šel dva týdny z jednoho místa - bylo jasné, že čáp buď vysílačku ztratil, nebo má problém. Čekali jsme, že se stane zázrak, ale ten se nekonal. Dnes můžeme s téměř stoprocentní jistotou říct, že Míra I. už asi nežije. A vysílačka zůstala spolu s ním v africké divočině,“ konstatoval Makoň.

Ozve se Eda?

Aparát loni dostal i Eda, čáp adoptovaný do náhradního hnízda v Chodové Plané. „Při návratu ze Súdánu se najednou z minuty na minutu přestala hlásit i jeho vysílačka. Zatímco u Míry je úhyn téměř jasný, u Edy se nám nepotvrdil a není vyloučeno, že čáp se ještě ozve,“ poznamenal Makoň.

Zřejmě nejlépe dopadl třetí z čápů opatřených vysílačkou - Edův bráška Arnošt. Na Afriku se „vykašlal” a přes zimu si raději užíval radovánek v ptačím parku u Pasova. „Hlásí se dál a od zimoviště se nevzdálil víc než čtyřicet kilometrů. A nocuje výhradně na budovách radnice či kostelích,“ upozornil Makoň.

Na Lipně zahnízdil ohrožený rybák, přilákaly ho plovoucí ostrovy

Telemetrickou štafetu má letos převzít Míra II., která stejně jako jeho předchůdce spadl z mirošovského komína a nedokázal se do hnízda vrátit. Zvířecí záchranáři z Rokycan a Plzně jej vypiplali, vybavili satelitní vysílačkou a 5. července mu dali opět na Tachovsku sbohem.

„V současné době se pohybuje na hranicích Plzeňského a Karlovarského kraje, kousek od Manětína. Čekáme, že se chytne nějaké protahující čapí skupiny a spolu s ní se pak vydá na dalekou cestu do Afriky. Jako jeho sourozenec z roku 2019,“ uzavřel Makoň.

Reklama

Výběr článků