Hlavní obsah

Logická olympiáda změnila úspěšným řešitelům život

10. 10. 2019, 12:05
Právo, jim

Už od dětství patřili Václav Trpišovský, Barbora Novotná a Jan Hrebík mezi neobyčejné děti. Měli i to štěstí, že své talenty mohli odmala rozvíjet. Pomohl jim také úspěch v Logické olympiádě.

Foto: LO

Konání Logické olympiády

Článek

„Celý život žiji v Dobešovicích, malé poklidné vesnici nedaleko Kolína. Od mala jsem se zajímal o čtení a základy matematiky a fyziky. Rodiče mě podporovali a docházeli se mnou do Centra nadání Mensy ČR a kupovali mi různé encyklopedie,“ popsal Právu 17letý Václav.

První stupeň ZŠ strávil v malotřídce v Červených Pečkách na Kolínsku, kde se mohl učit podle individuálního vzdělávacího plánu, a třeba na hodiny češtiny nebo matematiky chodil do vyšších ročníků.

Foto: LO

Jedni z minulých vítězů Logické olympiády

Brzy se mu podařilo uspět v Matematické olympiádě a ve čtvrté třídě se poprvé zapojil do Logické olympiády, kde v celostátním kole vybojoval 10. místo. „V roce 2012, kdy jsem navštěvoval 5. ročník ZŠ, se poprvé konalo krajské kolo pro Středočeský kraj v gymnáziu Open Gate. Tato škola mi učarovala a po úspěšných přijímacích zkouškách jsem se stal jejím studentem,“ uvedl.

Od vítězství k vítězství

Následovaly další úspěchy v soutěžích včetně nejvyšších příček, ať už to byla Pythágoriáda, Pangea či Zeměpisná olympiáda. Na zlato dosáhl i v mezinárodní soutěži Mathematical Olympiad pořádané UK Mathematics Trust.

Žádný rok však nevynechá Logickou olympiádu, kde rovněž končívá „na bedně“.

„Logické olympiádě vděčím za mnohé - nejen podchycení mého talentu, rozvoji mého zájmu o logické myšlení a se setkávání s lidmi s podobnými zájmy, ale především tomu, že mám možnost studovat na škole, která si mého nadání váží a snaží se jej dále vést správným směrem. Proto považuji seznámení se se školou Open Gate za dosud největší úspěch, kterého jsem kdy v Logické olympiádě dosáhl,“ řekl Václav.

Cení si také, že díky úspěchům v Logické olympiádě má již jisté přijetí na bakalářské studium na Fakultě informačních technologií ČVUT.

„Rád hraju stolní tenis, plavu a jezdím na kole. V žádném z těchto sportů nevynikám, ale jsou pro mne příjemným zdrojem duševního odpočinku a odreagování se. Ze stejného důvodu také pomáhám s různými pracemi doma na zahradě a trávím čas se dvěma mladšími sestrami,“ uvedl.

Kromě matematiky a fyziky si oblíbil němčinu, v poslední době se zajímá o elektroniku a informační technologie.

Medaile za „hlavu“ i za běh

Čtrnáctiletá Barbora Novotná z Turnova také už na prvním stupni ZŠ ráda řešila početní a logické úlohy, zapojovala se do různých olympiád a sklízela úspěchy.

„A velmi se mi dařilo i v Logické olympiádě, vyhrála jsem krajské kolo a postoupila do finále, které se konalo v Míčovně Pražského hradu. Z postupu jsem měla velkou radost, která byla ještě větší díky tomu, že se mnou postoupila i má sestra – dvojče,“ vylíčila Právu.

„Celé finále se mi velice líbilo. Soutěžit v tak krásném místě je zážitek pro každého. Atmosféra, úlohy, občerstvení – vše bylo fajn. A nejlepší na celém dni bylo vyhlašování, které mě mile zaskočilo. Obsadila jsem ve své kategorii A 3. místo,“ pochvalovala si.

Nyní studuje v tercii na Gymnáziu v Turnově a i nadále exceluje v různých soutěžích.

Foto: LO

Ilustrační foto

„Kromě matematických soutěží ráda sportuji. Rychlé rozhodování využívám v orientačním běhu. Zde patřím ve své kategorii do výběru Ještědské oblasti. A také v rádiovém orientačním běhu, kde patřím do reprezentačního družstva ČR a letos jsem si přivezla dvě týmové medaile z mistrovství světa žáků a dorostu, které se konalo na Ukrajině,“ pochlubila se s tím, že je také úřadující mistryní ČR.

„I letos plánuji zúčastnit se různých soutěží, do Logické olympiády jsem již přihlášena. A znovu se podívat do míčovny by byl krásný sen,“ přála si.

Z Velkého Března na Open Gate

Jan Hrebík (17 let) pochází z malé vesničky Valtířov u Ústí nad Labem, kde žije s rodiči a šestiletým psem Sheldonem. Základní školu navštěvoval v sousedním Velkém Březně. „Líbilo se mi tam, učení mě bavilo a paní učitelky rozvíjely mou zvídavost a asi i talent,“ zavzpomínal.

A byla to právě učitelka, která mu ve třetí třídě představila Logickou olympiádu. „Je zajímavé, že jsem se tehdy rovnou na krajském kole v Ústí nad Labem dozvěděl o gymnáziu Open Gate. Hned jsem věděl, že bych tam za ty tři roky rád studoval,“ popsal.

„Na Open Gate jsem dnes i díky stipendiu Nadace The Kellner Family Foundation, které kryje část nákladů,“ dodal.

Podobně jako ostatní má za sebou řadu úspěchů v logických, matematických, zeměpisných, dějepisných nebo třeba biologických olympiádách.

Logická olympiáda však u něj hraje prim. „Vyžaduje jistý originální přístup k úlohám, k přemýšlení. Mám některé typy úloh, na které se obzvlášť těším. Nejvíce mě baví slovní úlohy, asi mám dobrou verbální inteligenci. Ale o tu v Logické olympiádě zase tolik nejde,“ povzdechl si. Podle svých slov není „úplně typický logik“ a za úspěch považuje už postup do celorepublikového kola.

„Renesanční člověk“

„Rád se také účastním soutěže Středoškolák roku, která má za cíl studenty motivovat k aktivitám mimo školu a účastníkům nabízí možnost poznat podobně aktivní mladé lidi a navázat tak spoustu užitečných kontaktů i krásných přátelství,“ uvedl Jan.

A paleta jeho zájmů je skutečně pestrá „Jsem takový renesanční člověk. Vždycky jsem měl široké spektrum zájmů a koníčků. Hodně mě baví studium tak nějak všeho. Velkou vášní je ovšem sport, hlavně atletika, které jsem se dlouhou dobu věnoval závodně, hrál jsem také třeba tenis a badminton,“ vyjmenoval.

Foto: LO

Ilustrační foto

„Hraji také na dechové nástroje, teď konkrétně na saxofon, cvičím jógu a tancuju zumbu. Zajímám se i o současnou literaturu a hudbu. Ve volném čase také moc rád dobrovolničím - pravidelně vypomáhám ve školní knihovně, v oddělení tělesné výchovy anebo se věnuji jednorázovým projektům, jako je fundraising pro Světlušku (projekt na pomoc zrakově postiženým - pozn. red.),“ dodal.

Mezi jeho nejoblíbenější předměty patří chemie a němčina, v poslední době se přidává ekonomie.

„I když ještě nevím, čemu bych se chtěl v budoucnu věnovat, tak bych rád propojil právě tyto předměty. Navíc chci pracovat s lidmi,“ plánuje.

Rád vzpomíná na loňský rok, kdy se mu společně se spolužáky i učiteli v Open Gate podařilo uspořádat konferenci TEDxYouth@OpenGateSchool, sleduje však i svůj značný osobnostní posun.

„V posledních letech jsem se hodně posunul v oblasti globální odpovědnosti, otevřené mysli či empatii. Moc si vážím několika svých opravdových přátel, myslím, že tak pevná přátelství se v našem věku mohou považovat za úspěch,“ uzavřel.

Reklama

Výběr článků