Hlavní obsah

Klimatické změny ohrožují budoucí archeologické nálezy v britských rašeliništích

27. 1. 2022, 14:05 – Londýn

Klimatické změny ohrožují archeologické poklady ukryté v britské půdě. Rašelina, která je chrání, totiž vysychá. V ohrožení je tak až 22 500 nalezišť po celé Británii. Archeologové se obávají, že by klimatické změny mohly zmařit snahy o objevení historických artefaktů a pochopení místní historie, informoval zpravodajský web stanice BBC.

Foto: Profimedia.cz

Ohroženy mohou být také budoucí nálezy u pozůstatků římské pevnosti Vindolanda (na snímku).

Článek

Změny klimatu způsobují vysychání rašelinišť, která bývala celoročně podmáčená a která pokrývají přibližně deset procent britského území.

Právě v rašeliništích se našla nejstarší boxerská rukavice na světě, první dopis napsaný ženou, 2000 let stará dětská botička či dřevěné záchodové prkénko z dob římské říše.

Kyslík spustí proces rozkladu

Rašelina obsahuje velmi málo kyslíku, proto v ní organické materiály, jako je dřevo, kůže a textilie, nehnijí. Díky stabilnímu bezkyslíkatému prostředí se v ní předměty uchovají i tisíce let.

Koláčky asi chutnaly už ve Stonehenge

Evropa

Když však půda začne vysychat, pronikne do ní kyslík a to nastartuje proces rozkladu. Pokud k tomu dojde, historicky cenné artefakty mohou začít poměrně rychle podléhat zkáze.

Průzkum těchto potenciálně rozsáhlých nalezišť by stál stovky milionů liber a trval desítky let, během nichž by mohly být předměty značně poškozeny.

Ohroženy římské pevnosti

V ohrožení jsou třeba římské pevnosti v blízkosti Hadriánova valu, který se táhne napříč severní Anglií už 1900 let.

Archeologové odhalili původ mosazných předmětů nalezených na území Čech

Věda a školy

Např. i pevnost Vindolanda, římská pomocná pevnost auxuliárních sborů. Stála právě v blízkosti Hadriánova valu, který byl ve srovnání s ní postaven o něco později a severněji, ale stala se jeho důležitou součástí. (Archeologické vykopávky ukazují, že Římané v této lokalitě pobývali zhruba od roku 85 do 370 n. l.; definitivně ale byla obyvateli opuštěna až v 9. st. – pozn. red.)

Hadriánův val (latinsky Vallum Aelium, anglicky Hadrian's Wall) je kamenné a hliněné hraniční opevnění, hradba, zeď a 17 pevností, postavené římským vojskem – stavba začala roku 122 na rozkaz římského císaře Hadriána. Val se táhne napříč severní Anglií jižně od skotských hranic – od pobřeží Severního moře v blízkosti dnešního Newcastle upon Tyne k západu přes Carlisle až po Maryport na pobřeží Irského moře v délce 117,5 km. Tvořil po 300 let severní hranici římské říše a měl chránit území před nájezdy severních kmenů ze Skotska. Hadriánův val byl součástí systému opevnění a valů k ochraně severní části, pobřeží a hlavních dopravních cest římské Británie, pro nějž se vžil souhrnný název Limes Britannicus.

Vyschnutí rašelinišť by znamenalo „katastrofu” pro všechny organické artefakty. „Hrozí, že zmizí. Přijdeme o naše dědictví, pokud se nebudeme zabývat tím, co se děje nyní,” prohlásila Gillian Taylorová z Teessideské univerzity ve městě Middlesbrough.

Zatímco archeolog pracující na „suché” lokalitě může najít desetinu toho, co tam kdysi bylo, na rašeliništích může najít až 90 procent hmotné kultury dávných společenstev, tvrdí vědci citovaní BBC.

Tání arktické půdy, která nikdy neměla roztát, ohrožuje celý svět, tvrdí studie

Věda a školy

„Pokud o taková místa přijdeme, ztratíme tím přímé spojení s lidmi, kteří na tomto ostrově žili před 2000 lety. Přicházíme o možnost dozvědět se o nich co nejvíce. A ztrácíme část svého vlastního dědictví a část své vlastní historie,” dodal Andrew Birley, který vede vykopávky u Hadriánova valu.

Foto: Profimedia.cz

Část slavného Hadriánova valu v Anglii

Reklama

Související články

Výběr článků