Hlavní obsah

Hradecká univerzita evakuovala z Nikaraguy svého studenta

24. 4. 2018, 12:08
Novinky,

Od 19. dubna, kdy vypukly ve středoamerické Nikaragui vládní represe proti demonstrantům, se Univerzita Hradec Králové (UHK) věnovala evakuaci svého studenta ze země. Student programu latinskoamerických studií tam na Národní autonomní univerzitě v Leónu byl na semestrálním výměnném pobytu. Kvůli intenzitě protestů a několika mrtvým se rozhodlo o jeho odjezdu. Nyní je již v bezpečí, následující dny bude trávit v Panamě, informoval Novinky mluvčí UHK Jakub Novák.

Foto: UHK

Fotografie, kterou český student pořídil při odjezdu z Leónu, druhého největšího města Nikaraguy.

Článek

„Za rozhodnutím odjet stál pocit přímého ohrožení. Při jednom z prvních policejních zásahů proti poklidně demonstrujícím studentům, který se odehrál přímo v naší ulici, začaly vzduchem létat kameny a gumové projektily,“ sdělil student v jednom z prvních e-mailů po přesunu z Nikaraguy vedení hradecké univerzity.

Novinky informovaly, že potlačování sociálních bouří v Nikaragui kvůli zvýšení daní a snížení penzí, které zavedla vláda prezidenta Daniela Ortegy, si v první vlně vyžádalo deset obětí, a to včetně dvou studentů. [celá zpráva]

Foto: /EFE/Mario Lopez, ČTK

Nikaragujský prezident Daniel Ortega

Nyní již je mrtvých minimálně 20. Protesty se šíří nadále, a navíc eskaluje i neadekvátní odpověď vlády Sandinistické fronty národního osvobození (FSLN), přestože Ortega v neděli kontroverzní reformu zrušil. [celá zpráva]

UHK připomíná, že strana FSLN se po 16 letech v opozici vrátila k moci prostřednictvím voleb v roce 2006. Zrušením zákazu prezidentského znovuzvolení se navíc Ortega mohl stát prezidentem již počtvrté. Strana ovládá všechny důležité politické instituce v zemi.

Foto: Oswaldo Rivas, Reuters

Molotovův koktej hozený před policisty

Situace se zhoršovala po prezidentských volbách v roce 2016 a nedávných obecních volbách z listopadu 2017. Volby doprovázelo zastrašování opozičních stran, které s vládní stranou soutěžily v nerovných podmínkách. Ortega je bývalý revolucionář, zemi vedl už v 80. letech, když jeho partyzánské oddíly FSLN svrhly tehdejší diktaturu Anastasia Somozy.

Škola jednání Ortegova režimu odsuzuje

„Univerzita Hradec Králové se plně hlásí k principům akademické svobody a autonomie, právo univerzitních studentů na protest považuje za nedotknutelné. UHK se hlásí k odkazu studentského původu sametové revoluce v Československu a tím citlivěji vnímá vládní zásahy proti podobným požadavkům studentů v zahraničí,“ konstatoval prorektor UHK Karel Kouba, který je s evakuovaným studentem v kontaktu.

„Intenzivně spolupracujeme s naší partnerskou univerzitou v Nikaragui. Od roku 2012 jsme tam vyslali na semestrální pobyty 20 studentů, 15 nikaragujských studentů jsme naopak přijali. Dochází také k výměnám vyučujících i výzkumné spolupráci,“ uzavřel.

Reklama

Výběr článků