Hlavní obsah

Hledá se nový domov pro Balu. O posledním slonovi z Liberce rozhodne posudek francouzské veterinářky

2:54
2:54

Poslechněte si tento článek

Zoologická zahrada v Liberci příští rok ukončí chov slonů. Čtyřicetiletá samice Bala, jež je posledním chobotnatcem v severočeském výběhu, by měla do nového domova zamířit v první polovině roku 2026. Protože jde o zvíře s komplikovanou povahou i minulostí, výběru nového působiště předchází zkoumání veterinářů.

Foto: Zoo Liberec

Slonice Bala je posledním slonem v liberecké zoo. Příští rok zahradu opustí.

Článek

Liberecká zoologická zahrada hostila v uplynulých dnech mezinárodní tým expertů v čele s francouzskou veterinární lékařkou Florence Ollivet-Courtois. Zoo ji do Liberce pozvala na doporučení od mezinárodní pracovní skupiny odborníků pro chov slonů, EAZA Elephant TAGu, aby tu provedla kompletní kontrolu zdravotního stavu liberecké slonice Baly.

Samice slona indického by měla zřejmě v první polovině příštího roku Liberec opustit. Chov slonů totiž v tamní zoo po téměř 70 letech skončí.

Bala je posledním libereckým slonem a po úmrtí druhé slonice Rání v roce 2021 zůstala ve sloninci úplně sama. Výsledky aktuálního vyšetření i následný posudek francouzské veterinářky sehrají klíčovou roli při finálním výběru nové nejvhodnější destinace pro zdravotně i povahově komplikovanou slonici.

Se slonicí Rání vytvořila Bala v Liberci nekonfliktní dvojici, jinak měla ale složitou minulost. Zvíře se narodilo v roce 1984 v Barmě (dnešním Myanmaru), následujících čtrnáct let prožilo v cirkuse a později bylo ve dvou německých zahradách, než se v roce 2013 dostalo do Liberce. Jde o komplikovaného jedince, který je jakýmsi sloním autistou. Ostatní sloni s ní nevychází, nechtějí ji přijímat do stáda, proto strádá.

Najít nový domov pro Balu tak není jednoduché. „Bala má u nás v Liberci vysoce nadstandardní individuální péči. Je to slon s komplikovanou minulostí, kterého se opakovaně nedařilo zařadit do skupiny ani v těch nejrenomovanějších zařízeních, protože pro svou submisivní povahu končila vždy pod tlakem a na okraji stáda. Postupně bylo nutné ji oddělit, potřebovala a stále potřebuje právě tento druh přístupu,“ říká o slonici hlavní zoolog liberecké zahrady Luboš Melichar.

Bala má podle něj také chronické problémy s páteří, které je nutné kompenzovat pravidelnou rehabilitací, což v překladu pro běžného návštěvníka znamená tolik oblíbené cvičení. Dobrou fyzickou kondici Baly ocenila i pozvaná francouzská veterinářka.

Poslední měsíce v Liberci

Kdy padne definitivní rozhodnutí o novém domově pro Balu, zatím není jasné. Jisté je jen to, že v Liberci stráví několik posledních měsíců a poté chov slonů pod Ještědem skončí. Nemusí to ale být úplně nadobro. „Do budoucna existuje možnost vytvořit nový sloninec a využít louku poblíž hlavního vchodu do zahrady. Prostor by byl dostačující pro sloní samce, protože pro jejich chov nejsou tak náročné požadavky jako pro chovné stádo,“ uvedl ředitel liberecké zoo David Nejedlo.

Současný sloninec už každopádně nebude mít příští rok žádného obyvatele. Jak ho zoologická zahrada využije, o tom její vedení nyní intenzivně jedná.

Související témata:

Výběr článků

Načítám