Článek
„Výzkumné bóje na monitoring moře jsou zatím napájeny bateriemi, z nichž každá vydrží jen pár týdnů. Nový generátor získávající energii z vln by je mohl zcela nahradit,“ řekl Novinkám Kvaššay. Zdůraznil, že lidstvo zatím umí k výrobě energie dobře využívat sluneční svit či vítr, výroba elektřiny z mořských vln je ale teprve v počátcích.
Monitorovací bóje vypadají jako ty klasické. Jsou v nich ale navíc senzory snímající teplotu vody, její slanost či okysličení. Mají tedy momentálně spíše vědecké využití. V budoucnu by ale mohly předem varovat na pobřeží před blížící se vlnou tsunami nebo monitorovat znečištění vody. Vizí je doplnit je o nové senzory a zajistit jim generátor na výrobu energie z vln, aby byly energeticky soběstačné, a s pomocí wi-fi pak dosáhnout zasílání získaných dat na pevninu.

Miroslav Kvaššay (vlevo s bójkou) s kolegou Matiasem Widmerem z Barcelony
„Vymyslel jsem návrh se dvěma ozubenými koly – vnitřním ozubením, ve kterém se pohybuje menší čelní ozubení. Laděním jejich průměrů mohu nastavit vlastní frekvenci systému, a dosáhnout tak optima, kdy zařízení funguje v rezonanci s pohybem mořských vln,“ vysvětlil Kvaššay. Jeho generátor má již dostatečný výkon, technologie se ale neustále vylepšuje.
Student se zabývá mechatronikou na Fakultě strojního inženýrství VUT. Na svém výzkumu pracuje s podporou námořnické fakulty polytechnické univerzity v Barceloně, kde již generátor v monitorovací bóji úspěšně otestoval. Nyní se připravuje na další test v terénu.
Chytrý nápad zaujal odborníky v zahraničí
„Můj tamní kolega Matias Carandell Widmer zajistil loď, kterou nám zapůjčila jeho domovská Facultat de Nàutica de Barcelona, a mohli jsme zařízení otestovat na moři v jeho bóji WAVY,“ doplnil Kvaššay. Jeden den jsme připravovali bóji a testovali ji v laboratoři, další jsme byli několik hodin na moři a uskutečnili dvě měření. Výsledky byly podle vývojáře skvělé. Podařil se i přenos dat z bóje přes wi-fi v reálném čase. Informace z bójky tak doputovaly do počítače.

Pohled do bójky s generátorem a senzory
Generátor ještě nemá finální podobu a bude na něm nutné mimo jiné vyladit elektroniku, která dokáže jeho výkon co nejlépe zpracovat. I když Kvaššay své studium na brněnské fakultě brzy ukončí, rád by se vývoji věnoval dál. „Výzkum alternativních zdrojů energie má obrovský potenciál. Zatím bohužel není moc firem, které se věnují tomuto tématu, ale postupně vznikají. A kdo ví, možná si časem založím svoji vlastní společnost,“ dodal student s úsměvem.
Velkou výhodou nové technologie je, že monitorovací bóje se stanou bezúdržbové. Nápad zaujal i Evropskou multidisciplinární observatoř mořského dna a vodního sloupce (EMSO), která projekt podpořila grantem. Kvaššay svůj netradiční výzkum využije ve své připravované diplomové práci, kterou už zbývá jen doplnit o další měření z moře.