Článek
Tým si pohrál s každým detailem. Laboratorně se zkoumalo na brněnském Vysokém učení technickém (VUT) i složení půdy tak, aby se našla ta nejodolnější. Výsledkem je drobná stavba, kterou budoval tým ve věkovém rozpětí od školkařů po seniory. V objektu, jemuž byl vizuálně přiznán jeho hliněný povrch, je celkem 30 míst pro uložení uren se zpopelněnými ostatky.
Použitou půdu analyzovali v laboratoři
Základní myšlenkou architektonického návrhu od studenta architektury VUT Jana Peřiny bylo využití přirozeného stárnutí materiálu z udusané a nepálené hlíny. Architekti museli pracovat také s tím, že každá strana kolumbária bude jinak povětrnostně exponovaná, a tím pádem bude jinak stárnout. Konečnou podobu stavbičky nevytvoří lidé, ale hliněný povrch upraví čas.

Tým stavitelů mořického kolumbária
„Eroze pohledové dusané hlíny je způsobena především vodou, která stéká po stěně kolumbária a vymývá hlínu na povrchu konstrukce. Tento proces ustane, když tímto vymytím vystoupí na povrch zadusané kameny, které takto stékající vodu zastaví a nechají odkapat na zem. Přeruší tím dráhu vody a eroze se začne zpomalovat až nakonec téměř přestane,“ uvedl Peřina.
Moderní, přesto uctivé k předkům
Přesně tohoto postupu využil i třicetičlenný tým stavitelů kolumbária, které spojilo obyvatele obce se studenty architektury i jejich pedagogy. Kolumbárium je příkladem využití historických postupů ve stavebnictví v kombinaci s nejnovějšími vědeckými poznatky. Ty podstatně zvyšují odolnost udusané hlíny, aniž by ji bylo nutné překrývat omítkou.
Rozestavěné kolumbárium
Mořice mají zhruba 500 obyvatel. Dosud kolumbárium na svém hřbitůvku neměly. Nová stavba tak nejen rozšířila možnosti pietního uložení ostatků. Z původního záměru a oslovení mladého architekta, kdy měla obec vizi vytvořit kolumbárium v historizujícím stylu, se vyvinul nadčasový návrh s hlubokou myšlenkou, kdy má použitá hlína i širší symboliku.

Týmová spolupráce při výstavbě
„Na počátku bylo mnoho neznámých, které se však podařilo ujasnit. Kolumbárium je moderní, avšak s respektem k tradici a ekologii, s úctou k předkům a dílem poctivé ruční práce. Přístup založený na propojení tradic s moderními metodami je pro Mořice typický,“ uvedl starosta obce Tomáš Pavelka.