Hlavní obsah

ČR je ve světovém hodnocení rovnosti žen a mužů až ve druhé polovině žebříčku

V mezinárodním hodnocení rovných podmínek pro ženy a muže obsadila Česká republika ze 145 států 81. příčku. Rovné šance existují jen ve vzdělávání, slabé je zastoupení žen v politice i jejich pozice v ekonomice.

Foto: Profimedia.cz

Nejhorší pozici mají české ženy v ekonomice a na trhu práce.

Článek

Lepší výsledky než ČR měla například Ghana, Ukrajina, Rusko či Uganda. V první desítce jsou severské státy, Irsko, Slovinsko či Filipíny. Vyplývá to ze zprávy Světového ekonomického fóra Global Gender Gap Report 2015. Podle ní je pokrok ve srovnávání šancí pro obě pohlaví ve světě velmi pomalý.

Propast se prakticky nezmenšuje

"Propast mezi ženami a muži ve zdraví, vzdělávání, ekonomických příležitostech a v politickém zastoupení se za posledních deset let zmenšila o pouhá čtyři procenta," uvádí zpráva. Podle ní by stírání rozdílů dosavadním tempem trvalo 118 let, tedy do 30. let příštího století.

Na první příčce žebříčku je Island. Následují severské státy. Páté skončilo Irsko. Další místa v první desítce obsadila Rwanda, Filipíny, Švýcarsko, Slovinsko a Nový Zéland.

Rovnost jen ve vzdělávání

Za posledních deset let Česko dokázalo své hodnocení zlepšit jen o 1,6 bodu. V roce 2006 mělo 67,1 bodu ze sta. Rovné šance mají Češi a Češky jen ve vzdělávání. V této oblasti získala ČR plný počet bodů a obsadila první příčku. Před deseti lety se pohybovala kolem 50. místa.

Nejhorší je situace na trhu práce

Nejhorší pozici mají české ženy v ekonomice a na trhu práce. ČR připadla nyní 94. příčka s 63,6 body. Loni to bylo dokonce sté místo. Velmi slabé je i zastoupení žen v politice. Česko v této oblasti rovné šance naplňuje jen ze 13 procent. Proti roku 2006 se propadlo ze 70. na 83. místo. Téměř srovnatelné jsou podmínky mužů a žen ve zdraví a v přístupu k sociální péči.

Reklama

Výběr článků

Načítám