Hlavní obsah

Čeští vědci zamíří na expedici do Amazonie. Budou zkoumat halucinogenní nápoj

23. 11. 2018, 15:34
Novinky,

Proměnit amazonskou džungli na výzkumnou laboratoř? Právě o to se pokusí tým pod vedením neurovědce Tomáše Páleníčka, výzkumníka psychoaktivních látek z Národního ústavu duševního zdraví (NÚDZ), který chystá výpravu Expedice Neuron. Cesta hluboko do amazonského pralesa si vytkla za cíl zkoumat potenciál jihoamerického „magického lektvaru“ jménem Ayahuasca.

Foto: Profimedia.cz

Šaman při rituálu s nápojem

Článek

Ayahuasca, kečuánsky „liána duše“ či „liána mrtvých“, je z liány Banisteriopsis caapi a dalších rostlin. Jménem ayahuasca se označuje i samotná liána, někdy se nápoj připravuje jen z ní.

Pomoc proti depresi?

Ayahuasku, kterou můžeme klasifikovat jako psychedelikum, užívají domorodí lidé z Amazonie za účelem léčení a duchovních rituálů. Nedávno se v klinických podmínkách prokázaly terapeutické účinky ayahuasky u depresivních pacientů odolných vůči zavedeným léčebným postupům.

„K dnešnímu dni však nebyly hlášeny žádné vědecké informace o akutních a dlouhodobých účincích ayahuasky podané v tradičním kontextu. Plánovaná studie se tedy zaměří na její neuropsychologické a neurobiologické účinky, které budou vědci vyhodnocovat pomocí psychometrických stupnic a EEG. Podá se zdravým dobrovolníkům domorodým šamanem v Amazonii,” vysvětlil Páleníček.

Do ČR přijede přednášet Ninawa Inu Huni Kui

Na konci listopadu Prahu podle NÚDZ navštíví neurovědec Eduardo Schenberg, který se věnuje výzkumu ayahuasky a psychoterapii s využitím psychedelických látek.

Přijede spolu se zástupcem tradičních komunit, Ninawou Inu Huni Kui, který je nedávno zvoleným prezidentem FPEHAC, organizace spojující všechny obyvatele Huni Kui žijící v rozsáhlé oblasti státu Acre, hluboko v brazilské Amazonii. Cílem je dotáhnout přípravy výzkumné expedice.

Foto: Profimedia.cz

Ayahuasca

„Na setkání byl přizván i známý antropolog žijící ve Švýcarsku Jeremy Narby, mimo jiné autor knihy Kosmický had, který strávil několik let života s lidmi kmene Ašaninků v peruánské Amazonii, kde popsal původní způsoby užití zdrojů deštného pralesa. Všichni v obdobné sestavě vystoupí i pro veřejnost v rámci přednáškového a diskusního bloku nazvaného Věda potkává tradici, které proběhnou v Praze a Ostravě,” shrnul Páleníček.

V Praze to bude ve středu 28. listopadu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, v Ostravě den poté na zatím neupřesněném místě.

Akci organizuje Nadační fond pro výzkum psychedelik za podpory NÚDZ zdraví a Nadačního fondu Neuron.

Reklama

Související články

Smog zhoršuje poznávací schopnosti

2. 9. 2018, 5:00

Znečištění vzduchu má podle nového výzkumu „obrovské dopady” na poznávací schopnosti. Výzkum tak ukazuje, že nezdravý vzduch má na společnost široký vliv,...

Vědci hlásí průlom u Alzheimera

2. 10. 2018, 17:58

Britští a švédští vědci objevili podle deníku The Daily Mail nový způsob, jak čelit potenciální zkáze zdravých mozkových buněk. Tvrdí, že jejich „světově...

Výběr článků