Článek
„Šla jsem na všechny termíny kromě lednového, protože ten byl jen online. Za šest testů jsem zaplatila 5940 korun, dalších 9450 korun stály přípravné kurzy přímo od Scio. Koupila jsem si také učebnici za 980 korun, druhou jsem dostala od kamarádky,“ svěřila se Novinkám studentka Karina.
Hlásí se na čtyři školy, mimo jiné na práva v Praze a Olomouci. Obě fakulty přijímají uchazeče výhradně na základě výsledků Scio testů z obecných studijních předpokladů (OSP) a základů společenských věd (ZSV). Stejnou dvojici testů požaduje i právnická fakulta v Plzni, takže ze čtyř českých právnických fakult nevyžaduje tzv. Scio testy pouze ta brněnská.
Ceník Scio rozlišuje levnější online a dražší prezenční formu, přičemž cena je za každý předmět. Nejlevnější online varianta stojí 690 korun, nejdražší 1490 korun.
Karina zaplatila společnosti Scio 16 370 korun za přípravu i samotné zkoušky. U zkoušky ZSV se jí více pokusů vyplatilo a její výsledky se časem zlepšovaly, u druhého testu však výsledek zůstává podobný. „OSP se naučit nedají, ale stejně to zkouším, kdyby se to náhodou zlepšilo,“ řekla.
Ceník Národní srovnávací zkoušky od Scio
Balíček | Cena online | Cena prezenční | Co obsahuje |
---|---|---|---|
Mini | 690 Kč | 890 Kč | zkouška s vyhodnocením |
Standard | 790 Kč | 990 Kč | zkouška s vyhodnocením, analýza výsledku a šancí na přijetí, odhad výsledků do 4 dnů po zkoušce, elektronický certifikát |
Komplet | 1390 Kč | 1490 Kč | zkouška s vyhodnocením, analýza, předběžné výsledky, tištěné i elektronické certifikáty k výsledku, zasílání informací na mobil |
Desítky tisíc korun za přijímací řízení
Podle předběžných čísel společnosti Scio podstoupilo NSZ (poslední termín byl 17. května, pozn. red.) alespoň jednou v této sezoně přibližně 40 200 uchazečů. Pokud by všichni skládali zkoušku z jednoho předmětu jen jednou a zvolili tu nejlevnější online variantu za 690 korun, vyinkasuje společnost Scio téměř 28 milionů korun. Podle Elišky Hloupé Sovové, vedoucí projektu NSZ v dané firmě, se uchazeči v průměru účastní dvou pokusů, někteří absolvují testy z více předmětů.
„V minulém školním roce 2023/2024 jsme zaznamenali celkový obrat NSZ v České republice a na Slovensku ve výši 64 milionů korun. Přibližně 17 milionů korun tvořily přímé náklady,“ uvedla Hloupá Sovová s tím, že na zajištění celého procesu se podílí více než dva tisíce lidí, například autoři testových úloh, garanti a oponenti testů či programátoři.
„K těm je nutné připočítat práci zhruba 35 zaměstnanců Scio a další provozní náklady,“ dodala.
„Ve Scio testech je skrytá sociální bariéra pro vstup na vysokou školu. Jak příprava, tak samotné zkoušky stojí finanční prostředky,“ je přesvědčený stávající předseda Rady Národního akreditačního úřadu pro vysoké školství a bývalý ministr školství za ANO Robert Plaga.
Poplatky za testování jsou podle Plagy překážkou pro některé studenty z méně bohatých rodin, kteří si nemohou dovolit připlácet za další termíny ani za přípravu.
„Otázka rovnosti přístupu ke vzdělání je naprosto legitimní a považujeme ji za velmi důležitou. Nicméně každé přijímací zkoušky – v jakékoliv podobě – generují náklady, které musí někdo pokrýt. My již několik let nabízíme sociální slevu uchazečům, kteří doloží svou sociální potřebnost,“ oponuje Eliška Hloupá Sovová.
Sleva pokrývá celý jeden ročník zkoušek, to znamená všechny termíny a všechny předměty zkoušek v jednom školním roce. „V letošním roce si o slevu požádalo 73 studentů a všichni ji dostali,“ dodala. Nárok však většinou mají jen příjemci sociálních dávek.
Stát rezignoval na svou úlohu
Jednotlivé fakulty mají ve volbě přijímacího řízení značnou autonomii a zákon jim využití třetí strany nezakazuje. „Je plně v pravomoci veřejných vysokých škol vytvořit si vlastní a na svou míru šitou formu přijímacího řízení. Z čistě praktického hlediska je zařazení NSZ do tohoto systému krokem, který celý proces dané fakultě či vysoké škole výrazně usnadňuje,“ domnívá se zástupkyně ředitele Centra pro studium vysokého školství Michaela Šmídová.
„Za hlavní výhodu Scio testů považujeme časovou a místní flexibilitu a variabilitu – uchazeči nemusí vše vsadit na jeden termín,“ potvrdila Novinkám Adéla Souralová, proděkanka Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně. Fakulta testy Scio využívá už několik let.
„Jeden výsledek zkoušky lze využít pro přihlášky na více fakult a oborů a zkoušky se konají ve čtyřech desítkách míst, čímž uchazeči ušetří čas i peníze za dopravu a ubytování,“ připomněla Hloupá Sovová.
„Z odborné perspektivy si myslím, že vysoké školy by měly přijímačky dělat samy, tedy ne, že to budou řešit přes třetí subjekty. Přijímačky si mohou sestavit tak, aby odpovídaly studiu. Přitom by tam neměla zůstat sociální bariéra v podobě poplatků,“ reaguje Plaga.
Dalším problémem je podle něj fakt, že veřejné vysoké školy předávají přijímací řízení do rukou soukromé společnosti. „Mám za to, že u veřejných vysokých školy by proces přijímacího řízení měl být zcela pod jejich kontrolou,“ doplnil Plaga.
Zatímco myšlenku NSZ považuje Šmídová za dobrou, obává se, že v její implementaci selhává stát. „Otázkou zůstává, zdali stát v tomto případě již dávno nerezignoval na svou úlohu v přijímacím řízení a nepřenechal tuto roli mnohem agilnějšímu soukromému sektoru. Problematické může být také v podstatě monopolní postavení společnosti Scio,“ dodala Šmídová.