Hlavní obsah

Češi popsali dva nové druhy kriticky ohrožených kamerunských žab. Jsou menší než palec

3. 3. 2020, 13:13
Novinky,

Českým odborníkům v čele s Václavem Gvoždíkem z Ústavu biologie obratlovců Akademie věd ČR a Národního muzea se v horských mlžných lesích subsaharské Afriky povedlo objevit dva nové druhy miniaturních žab: afroskokanů (rod Phrynobatrachus). Obojživelníci o velikosti do dvou centimetrů žijí v oblastech kolem 2000 metrů nad mořem a patří k druhům na pokraji vyhynutí.

Foto: Václav Gvoždík

Mládě afroskokana tajemného (Phrynobatrachus arcanus)

Článek

Kamerunské hory, kde výzkumníci nové dva druhy afroskokanů nalezli, se rozkládají mezi západní a střední Afrikou na pomezí Kamerunu a Nigérie. Vyznačují se významným množstvím endemických, tedy jinde se nevyskytujících druhů.

Novou evoluční linii žab z vysokých nadmořských výšek (cca 2200 m n.m.), včetně dvou nových druhů, objevili biologové po vyčerpávajícím pátrání v terénu kombinací několika metod v laboratoři — morfologické, akustické i molekulárně-genetické analýzy.

Dlouho jsme je zkrátka neviděli

„Miniaturní velikost nově popsaných žab a malý areál jejich výskytu v odlehlých afrických horách byly hlavními příčinami, proč zůstaly žáby tak dlouho přehlížené. Rovněž najít je v jejich biotopu, husté nízké vegetaci kolem horských potoků nebylo vůbec jednoduché. Člověk sice slyší jejich tiché kuňkání, ale najít ukryté žabky je náročné,“ poznamenal Gvoždík, který se dlouhodobě zabývá studiem obojživelníků a plazů.

Foto: Václav Gvoždík

Afroskokan tajemný (Phrynobatrachus arcanus), dospělý jedinec

S odkazem na nesnadné nalezení těchto jedinců proto vědci navrhují pro latinský název Phrynobatrachus arcanus český ekvivalent afroskokan tajemný. Latinské arcanus totiž znamená „skrytý“ či „tajemný“.

Muzejní sbírky jako nepopsané Noemovy archy

Druhý, nově objevený druh afrokokana, nese pojmenování Phrynobatrachus mbabo, afroskokan Mbabo, jelikož pochází z hory Tchabal Mbabo. Popsán byl jen díky muzejnímu materiálu ze zoologických sbírek přírodovědeckého muzea v německém Bonnu. Muzejní sbírky mají nedocenitelnou hodnotu a stále ukrývají dosud vědecky nepopsané druhy.

Vědci identifikovali nového největšího obojživelníka. Vzorek mloka se 74 let „válel“ v muzeu

Věda a školy

Význam muzejních sbírek jakožto „Noemovy archy biodiverzity“ podle Gvoždíka roste zejména v podobných případech, kdy druh uložený v muzejní sbírce z dřívějších terénních výzkumů může být v přírodě již vyhynulý či na pokraji vyhynutí. „Muzejní exempláře pak zůstávají jedinými doklady jeho existence,“ dodal.

Houbové onemocnění i v ČR

Oba nově popsané druhy patří mezi kriticky ohrožené. Jejich populace ohrožuje nebezpečná chytridiomykóza, houbové onemocnění kůže. Tato nepříliš dávno odhalená choroba může být vážnou hrozbou pro endemické obojživelníky, a to včetně afroskokanů.

Banánům hrozí vyhynutí

Věda a školy

V roce 2008 bylo toto onemocnění poprvé detekováno i v Česku, kde ale zatím naštěstí nepůsobí výraznější problémy. Dalším problematickým faktorem, který v posledních desetiletích trápí velkou část obojživelníků, je podle tuzemské Akademie věd neustále pokračující úbytek vody v krajině.

Foto: Václav Gvoždík

Výzkum v mlžných horách nebývá jednoduchý. Vlevo část týmu s místními průvodci a nosiči, vpravo horský mlžný les na pomezí Kamerunu a Nigérie.

O nálezu, na němž se kromě Čechů podíleli i vědci ze Spojených států, Švýcarska a Kamerunu, informovalo aktuální vydání odborného časopisu PeerJ — the Journal of Life and Environmental Sciences.

Reklama

Související články

Výběr článků