Hlavní obsah

Babiš: Místo na vědu měly jít peníze na učitele. Dál se bude jednat

2. 6. 2016, 12:31 – Praha • Aktualizováno 2. 6. 2016, 15:48

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) je připraven učitele podpořit jako prioritu, vyplynulo z jeho čtvrtečního jednání s vedením školských odborů. Jednání o konkrétním zvýšení platů budou pokračovat, rozhodnout musí vláda. Babiš je přesvědčen, že by se měla více podpořit profese, jejíž průměrné platy patří k nejnižším. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) bude nadále prosazovat desetiprocentní růst platů.

Foto: Michal Doležal, ČTK

Ministr financí Andrej Babiš odchází z jednání s představiteli školských odborů o růstu platů učitelů i nepedagogických pracovníků ve školách.

Článek

Odbory požadují, aby se učitelům i nepedagogickým pracovníkům ve školách příští rok zvýšily platy minimálně o deset procent. Vláda jedná o tom, že by se mohly zvýšit po pěti procentech v každém z následujících tří let, uvedl předseda školských odborů František Dobšík.

„Vysvětlovali jsme Babišovi, že pokud se nepřidá teď, tak ta motivace je naprosto nedostačující,” poznamenal.

Jak ve čtvrtek informovala ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD), premiér Sobotka bude nadále desetiprocentní zvýšení učitelských platů podporovat.

Nepedagogičtí pracovníci se budou řešit odděleně při jednání o platech všech státních zaměstnanců.

Babiš kritizoval vládu

Konkrétní úroveň zvýšení platů záleží na výsledku vyjednávání o státním rozpočtu na příští rok. „Nehovořím o procentech, ale o strategii, kdy bychom měli konečně rozlišit jednotlivé profese. Navýšit nejvíc u těch, kde ten průměrný plat je nejnižší,” řekl Babiš.

Znovu zkritizoval závěry pondělního jednání vlády, která hlasy ministrů ČSSD a KDU-ČSL navzdory jeho negativnímu stanovisku schválila navýšení rozpočtu na vědu o 3,7 miliardy korun a přidání 3,6 miliardy korun zdravotnictví prostřednictvím zvýšení odvodů za státní pojištěnce.

„Už došlo k odkrojení rozpočtu o 7,3 miliardy, a to je přesně těch deset procent pro učitele. Myslím, že právě oni měli dostat prioritně ty peníze,” řekl.

Protestní akce zatím nebudou

Prostor pro zvýšení platů učitelů ještě podle něj v rozpočtu je. Také školské odbory chtějí nyní dále jednat, případné protestní akce zatím nejsou na pořadu dne.

„Budeme se soustředit na přesvědčování ostatních, aby školství byla priorita. Je to otázka hledání kompromisu a zdrojů,” dodal Dobšík.

Návrh rozpočtu na rok 2017, který na pondělním jednání vlády předložilo ministerstvo financí, zatím nezahrnuje prakticky žádný růst platů státních zaměstnanců. Platy učitelů a dalších pracovníků škol rostly loni pomaleji než v jiných sektorech ekonomiky.

Postupný růst?

Zatímco průměrné hrubé platy v nepodnikatelské sféře se zvýšily o 3,5 procenta na 26 787 korun, pracovníkům škol a školských zařízení rostly platy o 2,2 procenta na 23 579 korun. Učitelům i nepedagogickým pracovníkům se sice zvýšila tarifní složka platu, ale klesly odměny.

Pro Valachovou je ve hře také varianta s pětiprocentním růstem pro rok 2017 s perspektivou dalšího růstu v letech 2018 a 2019. „Pak by byl v lednu 2019 průměrný plat učitele 32 tisíc korun hrubého měsíčně,” dodala ministryně.

Reklama

Související články

Výběr článků