Článek
Svého největšího přiblížení ke Slunci dosáhne kometa kolem 29. ledna 2031. Zajímavé také je, že astronomové nyní detekovali pomocí chilské soustavy 66 propojených radioteleskopů ALMA (Atacama Large Millimeter/submillimeter Array) významnou molekulární aktivitu: velké výrony oxidu uhelnatého tryskajícího z jejího povrchu. Výzkum byl publikován v odborném časopise The Astrophysical Journal Letters.
Komety jsou malá tělesa, složená především z ledu a prachu („špinavé sněhové koule“), obíhající po často velmi výstředných či nepravidelných eliptických drahách. Při větším přiblížení ke Slunci se kometa ohřeje a uvolňuje se z jejího jádra ve velkém množství plyn a prach. Nejdříve se tak u komety objeví „koma“ a někdy pak i protáhlá stopa (směřující od Slunce) zvaná kometární ohon, zářící odraženým slunečním světlem. Některé komety jsou zdrojem meteorických rojů. Spekuluje se, že by mohly přenášet i primitivní zárodky života, stejně jako některá jiná drobná tělesa.
„Tato měření nám umožňují nahlédnout do toho, jak tento obrovský ledový svět funguje,“ řekl podle serveru Science Alert astrochemik Nathan Roth z American University a NASA Goddard Space Flight Center. „Pozorujeme explozivní vzorce odchodu plynů, což vyvolává nové otázky o tom, jak se bude tato kometa vyvíjet, když bude pokračovat dál ve své cestě dovnitř Sluneční soustavy.“
First Detection of Molecular Activity in the Largest Known Oort Cloud Comet: ALMA Imaging of C/2014 UN271 (Bernardinelli-Bernstein) At 16.6 au From The Sunhttps://t.co/CcjARYfyfW #astrobiology #comet #astrogeology #astrochemistry pic.twitter.com/yjSYAYhIjh
— Astrobiology (@astrobiology) May 9, 2025
Soustava ALMA pozorovala kometu Bernardinelli-Bernstein ve dnech 8. a 17. března 2024, krátce poté, co došlo k jejímu náhlému zjasnění. První pozorovací den přitom ukázal větší aktivitu než druhý, protože to už se kometa vracela zpět ke svému předchozímu „normálu“.
Loni 8. března ALMA zaznamenala dvojici výtrysků pocházejících z jádra komety – přesněji z jejího pevného ledového jádra. Spektrometrické metody odhalily, že výtrysky byly většinou tvořeny oxidem uhelnatým. Členové týmu také detekovali zárodek tzv. komy, což je jakási „miniatmosféra“ z prachu a plynu, která obklopuje komety a někdy posléze vytváří i jejich ohony. To naznačuje, že se její povrch začíná zahřívat a sublimovat vlivem slunečního záření.
Při pozorování 17. března 2024 však byl na kometě pozorován jen jeden výtrysk, i když členové týmu spekulují, že nějaký další se mohl nacházet na straně komety právě odvrácené od Země. Také již nebyly zaznamenány žádné známky komy.
Ačkoli některá předchozí pozorování (např. uskutečněná pomocí Hubbleova vesmírného dalekohledu) zaznamenala náznaky komy již dříve, tato dvě poprvé detekovala výtrysky plynu vycházející z komety Bernardinelli-Bernstein. Ještě působivější je, že byly spatřeny tak daleko od Slunce – v té době se kometa nacházela zhruba „pod úrovní“ oběžné dráhy Uranu, v asi 16krát větší vzdálenosti od Slunce, než v jaké obíhá kolem Slunce naše Země.
Oběh kolem Slunce jí zabere tři miliony let
Různé předchozí odhady uváděly velikost jádra komety Bernardinelli-Bernstein zhruba kolem 120-137 kilometrů. To z ní činí největší dosud známou kometu, která k nám přichází z obrovské bubliny ledových objektů obklopující vnější Sluneční soustavu, známé jako Oortův oblak. To je více než dvojnásobek odhadované velikosti předchozího držitele rekordu v této kategorii, komety Hale-Bopp.
The C/2014 UN271 Bernardinelli–Bernstein comet is a fascinating 120-150 km wide chunk of ice and dust, the largest comet we've detected in the Oort cloud.
— ToughSF (@ToughSf) March 23, 2024
It's about 450 trillion tons, darker than coal, and has an extremely elongated orbit stretching from 10 AU to 55,000 AU! pic.twitter.com/Y4UtKUcaqf
Podle astronomů k nám kometa cestuje ze vzdáleného Oortova oblaku po dobu více než jeden milion let. Celý jeden její oběh kolem Slunce na eliptické dráze přitom trvá ještě déle – asi tři miliony let.
Dráha komety je silně nakloněna k ekliptice s inklinací přibližně 95,4°. Parametry její dráhy se navíc po průchodu perihéliem (přísluním, bodem dráhy s minimální vzdáleností od Slunce) mohou poněkud změnit.
To však neznamená, že se jedná o největší známou kometu vůbec. Tato čest patří objektu 95P/Chiron, což je hybrid klasifikovaný jako planetka (asteroid) i jako kometa zároveň. Ten by mohl mít v průměru i více než 210 kilometrů. Chiron naštěstí necestuje chaoticky dovnitř a ven ze Sluneční soustavy, ale drží se na stabilní oběžné dráze kolem Slunce ležící mezi drahami Saturnu a Uranu.
C/2014 UN271 (Bernardinelli-Bernstein) was first observed in 2014 but only now know just how big it is and headed this way.
— ∼Marietta (@MariettaDaviz) April 12, 2022
With a nucleus 85 miles across & an estimated mass of 500 trillion tons but Earth is in no danger of a "Don't Look Up" situation, astronomers say.#Comet ☄ pic.twitter.com/fPxyZzEbuU
Jak se bude kometa Bernardinelli-Bernstein přibližovat ke Slunci, bude lépe pozorovatelná a také díky rostoucí teplotě jasnější i aktivnější, astronomové budou bezpochyby pokračovat v jejím studiu během řady dalších let. Kometa by nám mohla předvést docela velkolepou „show“, i když k jejímu pozorování budeme potřebovat větší dalekohled (s průměrem objektivu 20 cm pro vizuální pozorování a asi 10 cm pro pozorování fotografická).
Bohužel se nedostane tak blízko ke Slunci, aby byla viditelná ze Země pouhým okem. Jedním z důvodů je i fakt, že její povrch odráží okem viditelné světlo jen velmi málo, je dokonce „tmavší než uhlí“.
Kometa Bernardinelli-Bernstein
Kometa C/2014 UN271 (Bernardinelli-Bernstein) je jedním z objektů, které nám mohou říci mnohé o vlastnostech původní zmrzlé hmoty, ze které vznikl Oortův oblak. Také o vlastnostech původního materiálu, z něhož se formovaly planety. Vědci předpokládají, že se tyto objekty vytvořily v raném období ve vnitřní části Sluneční soustavy, avšak potom byly postupně „povyhazovány“ na její nejvzdálenější okraje díky gravitačním účinkům obřích planet jako Jupiter a Saturn. Vědce mj. zajímá, jak mohly tyto komety přinést vodu a organické sloučeniny na ranou Zemi, což mohlo přispět ke vzniku života.
C/2014 UN271 (Bernardinelli-Bernstein)
— 吉本@彗星屋 (@katsumi_comet) June 28, 2025
June 25.41, 14.8, 0'.9 (0.25-m f/3.8 Newtonian Astrograph + CMOS; remotely Deep Sky Chile);#Cometobs pic.twitter.com/5sHtMZedOs
„Tato kometa tvoří doslova špičku ledovce, je zástupcem mnoha tisíc komet, které jsou příliš slabé na to, abychom je mohli spatřit, protože se většinou nacházejí daleko od Slunce,“ říká astronom David Jewitt z University of California. „Vždy jsme se domnívali, že tato kometa musí být opravdu velká, protože je hodně jasná i v poměrně velké vzdálenosti. A pak se potvrdilo, že to tak skutečně je.“
Objev mlhavého objektu C/2014 UN271 byl oznámen v roce 2021 poté, co byl zpětně nalezen v souboru starších pozorovacích dat, zachycených v rámci přehlídky oblohy Dark Energy Survey v letech 2014 až 2018. Následné analýzy odhalily, že objekt C/2014 UN271 byl ve skutečnosti zachycen poprvé již v roce 2010.
Svého největšího přiblížení ke Slunci – čili perihélia – má kometa Bernardinelli-Bernstein dosáhnout kolem 29. ledna 2031, kdy se bude stále nacházet asi 1,6 miliardy km od Slunce, než se obloukem začne vracet zpět po své eliptické dráze do vzdáleného vesmíru. To znamená, že máme před sebou zhruba deset let pozorovacích příležitostí a jejich zdokonalování, abychom se dozvěděli více o kometě Bernardinelli-Bernstein a jí podobných. Nejbližší přiblížení k Zemi nastane kolem 5. dubna 2031 ve vzdálenosti 1,5 miliardy km od nás.
Oortův oblak je nejvzdálenější část Sluneční soustavy. Jde vlastně o zatím spíše hypotetický, tj. vypočtený kulovitý oblak, tvořený několika biliony malých zmrzlých kometárních jader. Jejich vzdálenosti od Slunce leží v rozmezí cca 2000-200 000 AU. (1 AU, astronomická jednotka, je zhruba rovna střední vzdálenosti Země od Slunce, přesněji vzdálenosti 149 597 870 700 metrů.)
Nejvíce takových objektů obíhá ve vzdálenosti kolem 50 000 AU od Slunce, což se blíží hodnotě 0,8 světelného roku (jeden světelný rok je vzdálenost, kterou světlo ve vakuu urazí za jeden pozemský rok). Občas některý objekt zamíří do vnitřní části Sluneční soustavy a stane se (dlouhoperiodickou) kometou. Jiné zmrzlé objekty pocházející původně z Oortova oblaku zase migrují mezi vnitřní hranicí Oortova oblaku a vnější hranicí Kuiperova pásu. Příkladem takového „migranta“ je např. planetka Sedna, jejíž oběh Slunce trvá 10 800 let.