Hlavní obsah

Zatmění Měsíce bylo k vidění i v Popicích na Znojemsku

16. 6. 2011, 7:56
Novinky, Marek Venuta

Ve středu večer 15. června i v Popicích u Znojma byla pozorovatelná jedna z nejsledovanějších astronomických událostí roku - úplné zatmění Měsíce. Letos to bylo páté nejdelší zatmění v tomto století.

Foto: Marek Venuta

Zatmění Měsíce vyfotografované nad kostelem sv.Zikmunda v Popicích.

Článek

Zatmění nastává  tehdy, když se za sebe seřadí v jedné rovině tři odlišně velká a od sebe různě vzdálená nebeská tělesa. Obrovské Slunce, Země a Měsíc. Přičemž vzájemné vzdálenosti těchto těles jsou opravdu impozantní.

Slunce je od Země vzdáleno asi 1,5 milionů kilometrů a měsíční vzdálenost od Země kolísá mezi 380 až 420 tisíci kilometry.

Začátek pozorování zatmění, které bylo vypočteno na 21.22 hodin, bylo pozorovatelné jen velmi obtížně, neboť po odpolední bouřce bylo na nebi dost mraků. Situace se ale změnila už před 22. hodinou,kdy bylo možné pozorovat nad východním obzorem úplné zatmění Měsíce, které bylo tentokrát zbarveno do červena až růžova.

Zatmění trvalo více než jednu hodinu a to skoro až do třiadvacáté hodiny, potom začal stín po Měsící ustupovat a po půlnoci již Měsíc zářil nad krajinou jako pověstné rybí oko. 

Všichni, kdo toto pozorování z jakéhokoli důvodu propásli, mají další možnost nejdříve 10. prosince tohoto roku.

Reklama

Výběr článků