Článek
Písek se může pyšnit bohatou historií. Výhodná poloha této lokality, umocněná kdysi zlatonosnou řekou Otavou, od pradávna přitahovala lidi.
Pravěké mohyly
Archeologický průzkum z let 2008 – 2009, který byl prováděn v okolí kostela Narození Panny Marie, ukázal, že tato část Písku má mnohem delší historii, než se předpokládalo.
„Zcela překvapující byly ovšem nálezy pravěkého stáří. Jednalo se jednak o pět žárových hrobů uložených do uren z období trvání tzv. knovízské kultury (cca 13. - 12. století př. n. l.) a tři kamenné komory mohyl, které jsou datovány do období mohylové kultury střední doby bronzové (cca 15. století př. n. l.),“ uvádí se na webových stránkách Infocentra Písek.
Samozřejmě nechyběly ani nálezy nejrůznějších předmětů, jako například bronzový náramek, bronzová jehlice se svinutou hlavicí do očka k upevnění pláště, bronzový prsten se dvěma spirálami, bronzové terče z opasku a z oděvu, což samozřejmě podporuje domněnku, že místo sehrálo důležitou úlohu již pravěku.
Pohanské obřady?
Tato lokalita dnešního Písku musela být i v minulosti významná vzhledem ke své poloze. Nachází na vyvýšeném místě nad řekou Otavou.
„Mohyly a žárové hroby jsou pouze torzem původní a pravděpodobně rozsáhlejší pravěké nekropole, kde se patrně pohřbívalo v průběhu několika staletí. Je zřejmé, že ostroh nad ohbím řeky Otavy vybízel k aktivitám (v tomto případě sakrálního charakteru) již v dávné minulosti,“ uvádí dále infocentrum.
Tuto hypotézu potvrzuje i psychotronik Pavel Kozák v jedné ze svých knih:
„Děkanský kostel Narození Panny Marie má sílu dosti vysokou a toto místo jako božiště je starší, než sv. Václav (pozn. další písecký kostel) – bylo využíváno asi už ve středním neolitu, řekněme v roce 5000. Bylo tu tehdy také hradiště.“
Měl kostel převzít sílu pohanského místa?
Je všeobecně známo, že většina církevních staveb stojí v místech bývalých pohanských svatyní. Stejně tomu pravděpodobně bylo i v případě děkanského kostela v Písku, který byl vybudován v 13. století.
V závěru 15. století pak byla vystavěna zvonice, která tvoří významnou dominantu města. Zajímavý je latinský nápis, který v českém překladu zní: „Roku Páně MCCCCLXXXIX byla založena věž mistrem Mikulášem Píseckým. Chraň nás Tebe milující, ó Ježíši, od nepřítele.“
Lidé si tedy i v době středověku uvědomili, že toto místo je něčím výjimečné a důležité pro jejich život.
Překrásný výhled
Věž, která je 72 metrů vysoká, dnes slouží jako turistická atrakce. Po zdolání 210 schodů se vám naskytne překrásný výhled nejen na celý Písek a líně se povalující řeku Otavu, ale také na široké okolí, včetně šumavských vrchů.
Při cestě nahoru můžete obdivovat úžasnou dřevěnou konstrukci, která byla vybudována pro zavěšení zvonů. Od roku 1992 jsou tam celkem čtyři – sv. Václav (1310 kg), Panna Marie (854 kg), sv. Cyril a Metoděj (620 kg) a Mistr Jan Hus (530 kg). Ty původní byly zničeny v době války.