Článek
Unijní exekutiva už zahájila předběžný přezkum s cílem posoudit, zda potenciální zahraniční finanční příspěvky obdržené korejskou firmou představují zahraniční subvence, a pokud ano, zda tyto zahraniční subvence narušují vnitřní trh.
V rámci předběžného přezkumu Komise požádala o informace jak společnost ČEZ Group a elektrárnu Dukovany, tak korejskou firmu KHNP. Strany ale dosud „neposkytly v reakci na tyto žádosti dostatečné informace“, stojí v dopise.
„Na základě poskytnutých informací, jakož i dalších informací, které útvary Komise odhalily v rámci předběžného přezkumu, přetrvávají významné náznaky, že straně (firmě KHNP) byly poskytnuty zahraniční subvence, které mohou narušit vnitřní trh,“ dodává dopis.
Unijní exekutiva v této souvislosti zdůrazňuje, že „nepředjímá konečné rozhodnutí“, nicméně v současné době připravuje rozhodnutí o zahájení hloubkového šetření. Komise proto žádá Českou republiku o spolupráci do té doby, než přijme konečné rozhodnutí, a o odložení podpisu smlouvy.
K podpisu mezi společností EDU II, již z 80 procent vlastní stát a z 20 procent společnost ČEZ, a KHNP mělo dojít minulý týden. Stopku ale na poslední chvíli vystavil Krajský soud v Brně, který dohodu předběžně zablokoval. Učinil tak na podnět francouzské společnosti EDF, která v tendru na výstavbu nových jaderných bloků neuspěla.
Francouzi napadli rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), který rozhodl, že tendr byl v pořádku.