Hlavní obsah

Za obnovu totálně zničeného Vildštejna povýšili majitele do rytířského stavu

19. 6. 2020, 12:55
Novinky, Vratislav Konečný

Do roku 1950 nesla Skalná u Františkových Lázní jméno Vildštejn, zrovna jako zdejší hrad. Komise poté rozhodla o přejmenování. Po válce hrad osídlili rumunští reemigranti a nastala doba zkázy. Hrad byl na odpis, od 80. let 20. století se začalo s jeho opravou, stojí díky soukromému vlastnictví.

Foto: Vratislav Konečný

Vildštejn

Článek

Roku 1999 zakoupil hrad s ruinami zámku Miroslav Pumr, po dvou letech nadlidské práce se podařilo objekt zpřístupnit návštěvníkům. Potomci zakladatelů Notfahrtové ho za jeho nezměrné úsilí nechali povýšit do šlechtického stavu, mohl používat titul rytíř. Pumr je po smrti, jeho památku připomíná deska u vchodu do hradu.

S vlajkou hasiče zahynuvšího 11. září 2001

Není to klasický prohlídkový objekt se spoustou exponátů, jak je známe z většiny státních hradů a zámků, kde také bývá málokdy vše původní, interiéry jsou tvořeny zápůjčkami...

Na hradě je výtečná restaurace i s venkovním posezením, uvnitř stylově zařízená Hodovna, Královský sál s portréty panovníků a hradní kaple. V muzeu najdete předměty nalezené při přestavbě a dary bývalých vlastníků. Je tu také Muzeum hasičské techniky, mají zde unikát, získali Prapor padlých - vlajku USA, tu vlastnil jeden z hasičů, který zahynul po teroristickém útoku na New York 11. září 2001.

Původně vodní hrad

Hrad Vildštejn ve městečku Skalná je jednou z nejstarších pevností na českém území. Obec má několik památek, hrad je samozřejmě dominantou. Vznikl kolem roku 1200, prvním známým majitelem byl jakýsi Gerold, po roce 1225 ho má v držení, zrovna jako nedaleký Starý Rybník, chebský měšťan Nothaft.

Postavili ho na skalnatém výběžku, kolem zbudovali rybník, takže vznikl vodní hrad. Původně tu stála hranaté věž, kaple a palác, postupně přibývalo staveb, takže se plocha zaplnila v monolitický celek. Nothaftové posléze hrad prodali, vystřídala se tu řada dalších, včetně Šliků.

Roku 1452 městečko vypálila Poděbradova vojska, majitelé byli vůči královi v opozici. Asi 200 let tu hospodařili Trautenberkové, 1783 byl v barokně klasicistním stylu přistavěn zámek. Další požár přišel 1818, objekty byly poté ve velmi špatném stavu. Posledními majiteli byli továrníci Geipelové, těm byl v roce 1945 zabaven.

Ruiny objevil roku 1988 Zdeněk Buchtele, vyburcoval partu nadšenců a poté přišel již zmíněný Miroslav Pumr.

Ve Skalné vyrůstal fotbalista Pavel Nedvěd.

Určitě stojí za návštěvu Geofyzikální muzeum, na Chebsku jsou četné zemětřesné roje, o měření a vůbec o tom, co se děje v hlubinách Země, se tu dozvíte spoustu informací.

Rozkotaný Starý Rybník

O dva kilometry blíže k Chebu leží impozantní rozvaliny Starého Rybníka. Velký hrad, založen asi 1364, skutečně mezi dvěma rybníky leží. Do rozsáhlých ruin se z bezpečnostních důvodů nedá vstoupit, ale dobré slovo i zámky odemyká.

Do sklepení tedy vůbec, ale na plochu se dá. Byl v majetku několika chebských měšťanů. Po požáru v roce 1792 ho majitelé nechali ladem a přestěhovali se do zámku, empírový objekt je v soukromých rukou a rekonstruuje se ke společenskému využití.

Asi šest kilometrů od Skalné se nachází národní přírodní rezervace Soos.

V sezoně tu jezdí výletní úzkokolejka, Soos - Kateřina, v okolí je několik minerálních pramenů, do Františkových Lázní je to 6 kilometrů.

Reklama

Výběr článků