Hlavní obsah

Vzácné vousaté opičky v zoologické zahradě Chleby

Novinky, Jan Řehounek

Jeden z nejvzácnějších druhů primátů na světě – langur dug (Pygathrix nemaeus) – chová od října 2016 soukromá Zoo Chleby na Nymbursku.

Foto: Jan Řehounek

Langur dug

Článek

Opičky byly importovány ze zoologické zahrady z Thajska. Je to sameček a dvě samičky nedospělých opiček, které volně v přírodě žijí pouze ve Vietnamu a v Laosu.

Mimo Asii je kromě Chleb chován v Evropě jediný langur dug, a to v zoo v Kolíně nad Rýnem, v Americe ve Philadelphii jediná samice.

Expozice langurů nese název „Pavilon doc. Jebavého“, jako hold přednímu českému primatologovi, jenž má zásluhy na vzniku a chodu chlebské zoo.

Vnitřní část pavilonu je pojata jako výjev vietnamského pralesa v 60. letech, kdy bylo langurů ještě dost. Vietnamská válka se na jejich stavech velmi negativně podepsala. Na vnitřní ubikaci s předsíněmi, z nich mohou návštěvníci sledovat život opiček přes sklo, navazuje vysoká kruhová voliéra s kopulovitým stropem, která je vybavena bambusovými tyčemi pro jejich dovádění.

Trio chlebských langurů duk – samec se jmenuje Tua Noi (což v překladu znamená Malý hrášek), větší samička Yai (Větší) a menší samička Ding, která dostala své jméno po thajské ošetřovatelce až u nás, je největší skupinou v lidské péči mimo oblast jejich domoviny.

Celkem je ve všech zoo na planetě chováno pouhých 83 jedinců (z toho 62 v Thajsku). K tomu je možné připočítat zhruba 17 zvířat ve speciálním záchranném centru Endangered Primate Rescue Center, které ve Vietnamu provozuje několik světových zoo. To slouží k záchraně zraněných zvířat a pro konfiskované opice.

Zoologická zahrada ve Chlebích nabízí návštěvníkům několik desítek zvířat, ptáků a plazů, například geparda, velbloudy, opice a poloopice, klokany, daňky, surikaty, emu, orly, papoušky… U dětí jsou oblíbené kozičky, lamy, dikobraz…   

Související témata:

Výběr článků

Načítám