Hlavní obsah

Výstavu obrazů Zbyška Siona v Poličce zahájí jazzový koncert

Novinky, Alena Zavoralová

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Před 80 lety se v Poličce narodil uznávaný malíř, představitel české strukturální abstrakce Zbyšek Sion. Výstava obrazů z jeho studentských let bude zahájena jazzovým koncertem kapely LuckyJoke z Litomyšle.

Foto: Alena Zavoralová

ZBYŠEK SION, AUTOPORTRÉT, 1958

Článek

Pro Zbyška Siona byla vždy významným inspiračním zdrojem literatura. Ještě před vstupem na Akademii výtvarných umění četl Strindberga a Kafku nebo zkoušel ilustrovat Dostojevského Zločin a trest. Mladé adepty AVU přitahovalo moderní malířství, které však tehdy nemohlo být vystavováno.

Období tuhého stalinského režimu konce 50. let, plné beznaděje a nových úzkostí, reflektují i Sionovy temně existenciální verze koupání, starozákonní motivy a scény Ukřižování, tematizující situace utrpení a oběti.

Po návštěvě brněnské výstavy Zakladatelé moderního umění roku 1957 se v jeho dílech objevuje volnější stylizace a na cestě k moderní malbě sahá pro inspiraci ke Kubištovi, expresionismu a kubismu. Hledání abstraktního výrazu bylo společné celé skupině výtvarníků, se kterými se stýkal, a bylo reakcí na oficiální protežování a vnucování tzv. socialistického realismu.

Již na studiích jeho tvorba vynikla nad dobový průměr a dodnes je mimořádně ceněná. Studoval střední Školu uměleckých řemesel v Brně. Následovala roční přípravka na Výtvarné škole v Praze. V letech 1958-1964 absolvoval Akademii výtvarných umění v Praze. Zastoupen je v prestižních galeriích a publikacích.

„Vystavené nejstarší obrazy představují poličská zákoutí i portréty. S ohledem na tehdejší dobu bylo obtížně seznamovat se s obrazy moderních malířů, nicméně mladá generace je dychtivě vyhledávala. Na akademii udělal Zbyšek Sion krok mimo tradiční proud a představil se již jako zralý malíř figurálními výjevy s vrstvenou – strukturální malbou – což je patrné v další části výstavy. Třetím okruhem je abstraktní tvorba, tedy obrazy nepředstavující žádný konkrétní výjev či postavu. U diváka měla abstrakce vytvářet asociace a silné odezvy. Na počátku 60. let šlo o nejradikálnější malířský projev. Některé obrazy budou vystaveny poprvé,“ uvedl historik umění PhDr. David Junek.  

Vernisáž výstavy se koná v sobotu 3. února ve 14.00 hodin ve výstavních sálech poličského muzea. Těšit se můžete na koncert litomyšlské jazzové kapely Lucky Joke, která vyniká osobitým projevem. Kromě chuti improvizovat a experimentovat jí vždy též jde o hudební zážitek posluchačů. Snaží se je pobavit, roztancovat, zavést a strhnout do světa své svérázné hudby. Kapela se stylově pohybuje na vlně jazzrocku, funkjazzu, fusion, soul, rhythm.

Výstava potrvá do 15. dubna.

Reklama

Výběr článků

Načítám