Hlavní obsah

Výběr toho nejlepšího představuje na dvojalbu letošní jubilantka Jana Koubková

27. 4. 2014, 10:34
Novinky, Robert Rohál

Stylově nespoutaná dáma ve výběru toho nejlepšího! To je zpěvačka Jana Koubková a její zbrusu nové výběrové dvojalbum Jazz? Oh, Yes!, které v těchto dnech vydává Supraphon. Není to jen tak bezdůvodné - vitální a energií nabitá Jana Koubková letos oslaví sedmdesáté narozeniny.

Foto: archiv Jany Koubkové

Zpěvačka Jana Koubková.

Článek

Označit ji za jazzovou je asi nejvíc pravda, ale tato dvojcédéčková kompilace (s téměř 40 nahrávkami z let 1976 - 2014) dokazuje i to, jak pofidérní jsou hudební stylové ohrádky a jak stálobarevné jsou písničky a skladby této dámy s typicky optimistickým úsměvem.

„Ve třiceti jsem si řekla, a to byl rok 1974, že je načase dělat to, co mě opravdu baví, a nedělat to, co mě nebaví. Rytmus, improvizace, a tím i seberealizace - to vše mě na jazzu lákalo. Když jsem poprvé slyšela Ellu Fitzgerald a její scatová sóla, byla jsem u vytržení. Celý její scatový chorus v Airmail Special jsem si opsala včetně slabik a pak jsem vítězoslavně scatovala s Jazz Sanatoriem Luďka Hulana. Luděk Hulan byl mým prvním jazzovým kapelníkem. Peněz moc nebylo, zato radosti bylo hodně. Vlastně radost, kterou jsem prožívala a prožívám i nyní při každém koncertu, ale i při zkouškách, to je ten hlavní výdělek! Radostí z hudby ku zdraví duše. To bylo Luďkovo heslo a já jsem ráda tuto štafetu převzala," píše Jana Koubková v bookletu dvojalba.

Ve spolupráci s Tomášem Padevětem sama sestavila toto 2CD, představující všechna podstatná zastavení její kariéry v minulých čtyřech dekádách. První CD - to jsou vlastně nahrávky, které vznikly ve spolupráci s kapelami jako Jazz Half Sextet, Jazz Sanatorium Luďka Hulana, Horký dech, Hot tety, JOČR, Jazz Q Martina Kratochvíla anebo ve spojení s japonskou pianistkou Aki Takase a které dokumentují "její" sedmdesátá a osmdesátá léta.

Druhé cédéčko je pak věnováno především tvorbě po roce 1990, a to až do úplné současnosti (bonusová nahrávka Chtěla sem víc než ty je z teprve chystaného letošního alba). V této době se velmi zajímavě potkala třeba také s Yandim Bandem, Milošem Vacíkem, Ondřejem Kabrnou nebo EU Bandem.

Nabídka je velmi pestrá, různorodá, občas jazzově standardní, bluesové, latino nebo "nalidovělá", ale vždy jde o propojení volností vokalistky v přístupu k výchozí předepsané melodii a textům. Nejen zpěvaččino nezaměnitelné scatování, ale také obdivuhodně lehounká spolupráce s hravou rytmikou velice fungují ve studiu, na pódiu i třeba ve Sloupsko-šošůvské jeskyni, neboť všude tam Jana Koubková dokázala zaujmout pozornost nadšených posluchačů.

Reklama

Výběr článků