Hlavní obsah

Vodáckou sezonu v Bohumíně brzdí koronavirus v Polsku, město ruší odemykání řeky Odry

16. 6. 2020, 15:00
Novinky, Lucie Balcarová

Nad vodáckou sezonou v Bohumíně, která obvykle startuje na řece Odře na konci června, visí kvůli koronaviru otazníky. Cílem vodáků, kteří vyrážejí ze Starého Bohumína, je polský Zabełków. Ten se ale nachází ve Slezském vojvodství, které na koronavirové mapě ministerstva zahraničí svítí červeně.

Foto: Pavel Čempěl

Letošní vodácká sezóna na řece Odře je kvůli koronavirové situaci ve Slezském vojvodství v Polsku ohrožena.

Článek

Radnice proto ruší oblíbené odemykání řeky Odry, které bylo v plánu v sobotu 27. června. Ohroženo je i prázdninové fungování městské půjčovny lodí. Rezervace kánoí a raftů proto není až do odvolání možná.

„Velmi nás to mrzí, letošní vodácká sezona je zatím nejistá. Stále čekáme, až bude v Bohumíně možné volné překročení hranic z obou stran i pro turisty. Kvůli skokovému nárůstu počtu nakažených v příhraničí a zařazení Slezského vojvodství mezi rizikové oblasti jsme se ocitli v situaci, kdy musíme přehodnotit naše vodácké plány,“ vysvětlila vedoucí organizačního odboru bohumínské radnice Mirka Šmídová.

Radnice v tuto chvíli vůbec neví, kdy přesně a zda se vůbec letošní vodácká sezóna na řece Odře rozjede. Vše bude záležet na vývoji epidemiologické situace. Pokud bude příznivá a ministerstvo zruší omezení volného pohybu, rezervaci lodí chce město na svém webu hned spustit.

„Pokud by se v Polsku nepříznivý stav počtu nakažených protáhl až do konce prázdnin, Odru si v létě z Bohumína až k soutoku zřejmě na loďce nesjedeme,“ podotkla Šmídová.

Jedinou možností pro sjezd hraničních meandrů Odry by tak zůstalo tradiční uzamykání řeky. To letošní se má uskutečnit v sobotu 19. září.

„Budeme se rozhodovat až podle aktuální situace. Nicméně naši partneři z polských Krzyżanowic nám už v předstihu avizovali, že se žádných hromadných akcí do konce září účastnit nebudou. Pokud se uzamykání uskuteční, tak bohužel bez jejich tradiční účasti,“ dodala Šmídová.

Česko o půlnoci ze 14. na 15. června zrušilo veškeré kontroly na hranicích se sousedními zeměmi. Výjimkou je Slezské vojvodství v Polsku, kde se stále šíří koronavirus, především mezi horníky. Při návratu přes hraniční přechody v této oblasti zpět do České republiky je od českých občanů vyžadován negativní test na koronavirus, případně čtrnáctidenní karanténa. Mezi těmito přechody figuruje i Bohumín.

Reklama

Výběr článků