Hlavní obsah

V Hrušovanech u Brna se v sobotu hodovalo

Novinky, Jiří Smutný

Hrušovanské ženy, TJ Sokol a obec Hrušovany u Brna uspořádaly v sobotu 18. června babské hody. Odpoledne se před obecním úřadem srotily davy lidí, účinkujících i přihlížejících.

Foto: Jiří Smutný

O budoucnost hodů v Hrušovanech nemusejí mít starost. Budoucích stárek je dost. I těch nejmenších.

Článek

Na začátku ženy a dívky před radnicí vyzpívaly starostu a požádaly ho o povolení hodů. Zatímco v jiných obcích k tomuto aktu často přistupují bez fantazie a někteří starostové si dokonce na krk pověsí oficiální insignie starosty, hrušovanský Miroslav Rožnovský s manželkou používají historické kostýmy. Dá jim to sice víc práce, ale vyjadřují tím sounáležitost s „obecným lidem“.

Po žádosti o udělení hodového práva se sice starosta napřed trochu zdráhal, ale nakonec stárkám vyhověl a hodové právo - vařečku se znakem obce ozdobenou pentlemi - jim předal. Na zdůraznění tohoto aktu pak hlavní stárky vystřelily slavnostní salvu, což byl nový prvek ve scénáři hodů. A pak už spustila dechová hudba Blučiňáci a starosta si zatančil první tanec.

Po průvodu krojovaných stárek obcí s dechovou hudbou se všichni sešli v sokolovně, kde se tančila hanácká beseda, zazpíval dětský pěvecký sbor Hruščata a vystoupila taneční skupina Honky-Tonk.

Večer pak babské hody vyvrcholily taneční zábavou, na které vyhrávali Blučiňáci a hudební skupina Alkoholic-Melodic.

Výběr článků

Načítám