Článek
Mezi oblíbená panovnická lovecká sídla již v dobách Přemyslovců patřil hrad Křivoklát. Ve Velké věži, která zůstala dominantou hradního areálu, bylo jedno z nejstarších hradních muzeí a nyní je zde otevřena také expozice věnovaná lovu. Díky snaze památkářů se navrátily zpět na Křivoklát i odvezené historické sbírky a zpřístupnily se tak veřejnosti.
Ve sbírkách hradu se zachoval unikátní honební vůz, v němž lovil císař Karel VI. (otec Marie Terezie), nebo obsáhlá cenná sbírka loveckých zbraní. Ve sbírce jsou zastoupeny i práce známých mistrů puškařského řemesla (např. pražského Antonína V. Lebedy, rakovnického Jana Vaširovského, lounského A. Guttwirtha a dalších českých a zahraničních výrobců), jako sbírka křivoklátských pytláckých pušek (srovnatelná je jen se sbírkou na telčském zámku). Kromě palných loveckých zbraní jsou ve Velké věži vystaveny i další předměty spojené s historií honitby. Z období 16.–19. století pocházejí lovecké kuše, tesáky, prachovnice, lesní rohy a další pozoruhodné exponáty.
Atmosféru štvanic přibližují také mědirytiny Johanna Eliase Ridingera, obrazy, trofeje i preparované úlovky, které potvrzují zprávy o hojnosti lovné zvěře v kraji. Jedna z olejomaleb zachycuje kapitální úlovek Fürstenberků – padlého jelena dvanácteráka, jiné obrazové dílo s lesní nebo zvířecí tematikou pak vytvořil známější malíř František X. Pausinger.