Hlavní obsah

Světový den dárců krve ve Fakultní nemocnici u sv. Anny v Brně podpoří dobrovolníci i fanoušci

10. 6. 2020, 18:56
Novinky, Dana Lipovská

Světový den dárců krve 14. června letos zdobí motto Českého červeného kříže Každý dárce je hrdina. Za své si ho vzali i dobrovolníci z DobroCentra u sv. Anny, kteří zorganizovali k dárcovství kampaň. První odběry projektu Staň se dárcem! Staň se hrdinou! se uskuteční v Krevní bance FNUSA 11. června.

Foto: archiv FNUSA
Článek

Nápad kampaně zazněl na jednom ze vstupních pohovorů DobroCentra.

„Když mluvím se zájemci o dobrovolnictví, ptám se na jejich očekávání a představy a nápady. A tenhle nápad dával smysl, protože jde také o dobrovolnou aktivitu,” popisuje zrod iniciativy koordinátorka DobroCentra u sv. Anny Svatava Kalná.

Akce má primárně přilákat dobrovolníky z DobroCentra, kterých má v databázi aktuálně téměř 170.

„Věříme, že se přidají i jejich přátelé, příbuzní a známí, ale nemáme přehnané ambice. Jsme rádi za každého nového dárce,” říká Svatava Kalná. Motivovat je k tomu mají i odznaky, trička a klíčenky s hrdinskou tematikou, které pro tuto příležitost nechali dobrovolníci vyrobit podle návrhu grafičky ze svých řad, Anety Pilátové.

U příležitosti Světového dne dárců krve odstartuje i další projekt Daruj krev u sv. Anny, za kterým stojí brněnští hudebníci a fanoušci HC Kometa Brno. Následují tak hráče A-týmu a jejich trenéry, kteří již krev ve Fakultní nemocnici u sv. Anny v Brně krev darovali.

„Do projektu jsme zapojili brněnské hudební kapely Brünnfield a Megafon. Během několika dnů se připojili i fanoušci HC Kometa Brno napříč všemi frakcemi,” okomentoval organizátor akce František Smutný.

„Kometa spolupracuje s Fakultní nemocnicí u sv. Anny v Brně již několik let, proto byla pomoc téměř samozřejmostí. Heslo Komety zní „Jsme jedna velká rodina". Nyní máme možnost všem ukázat, že fanoušci Komety mají srdce na pravém místě a společně s hudebníky jsou připraveni pomoci těm, kteří to potřebují,” uvedl František Smutný s tím, že pro dárce připravili i malé pozornosti.

Světový den dárců krve byl vyhlášen 14. června jako připomínka narození vídeňského profesora Karla Landsteinera (1868–1943), objevitele AB0 systému krevních skupin. Ve Fakultní nemocnici u sv. Anny aktuálně nejvíce chybí skupina A negativní.

„Co se týče krve ostatních krevních skupin, nějaké zásoby máme, nejsou však příliš velké. Situace se navíc může změnit každým dnem. Jsme tedy opravdu rádi za každého, kdo přijde krev darovat,” uvedla primářka Krevní banky FNUSA MUDr. Jarmila Celerová a připomněla význam dárcovství krve:

„Lidská krev je zatím v současné medicíně nenahraditelná. Léčba krví a jejími složkami tedy závisí v plné míře na dobrovolnících, ochotných darovat svou krev. Každý z nás za svůj život potřebuje průměrně pětkrát krevní transfuzi a čtrnáctkrát lék vyrobený z krve. Stát se dárcem krve je výzvou pro každého zdravého člověka.”

První (super)hrdinské i "modrobílé" odběry se v odběrovém centru Krevní banky Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně uskuteční symbolicky pár dní před Světovým dnem dárců krve, a to mimořádně ve čtvrtek 11. černa od 6:15 do 9:45 hodin. Pokračovat budou dále ve standardní odběrové dny – v pondělí a středy od 6:15 do 9:45 hodin. Darovat krev mohou lidé, kteří dosáhli plnoletosti, váží alespoň 50 kg a netrpí žádnou závažnou nemocí.

Další informace na www.fnusa.cz.

Reklama

Výběr článků