Hlavní obsah

Studenti ZČU mohou jezdit do univerzitního kampusu na koloběžkách

Novinky, Alena Lochmannová

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Západočeská univerzita v Plzni letos slaví 25. narozeniny a v novém semestru přichází s překvapením, na kterém se výrazně podílela. Jedná se o scoobike sharing, tedy sdílení koloběžek, které studenti mohou začít využívat od 26. září.

Foto: Západočeská univerzita v Plzni

Stojany s koloběžkami jsou umístěny v kampusu ZČU a na konečné tramvaje č. 4 na Borech.

Článek

Projekt se zrodil před dvěma lety díky spolku s názvem k světu., jenž pomáhá v Plzni uskutečnit mnohé kulturní aktivity. Podpořil i projekt scoobike.cz.

"Jedná se o vůbec první samoobslužný sharing koloběžek na světě. Představuje rychlou a ekologickou alternativu k dopravě do univerzitního kampusu. Koloběžky tak mohou úspěšně konkurovat autobusu, na který je třeba čekat a bývá po ránu často přeplněný. Stejně tak trumfnou auto, zejména kvůli nedostatku parkovacích míst v kampusu. Studenti mohou systém využívat zdarma prostřednictvím univerzitní JIS karty. Celkem budou mít k dispozici 17 koloběžek. O víkendech si koloběžku bude moci půjčit i veřejnost, a to na základě jakékoli magnetické identifikační karty, například Plzeňské," vysvětluje Jakub Mareš ze spolku k světu.

Na vývoji systému se podílel šestnáctičlenný tým, jehož součástí byli i čtyři studenti a zaměstnanci ZČU. Ti vyvinuli aplikaci, která umožňuje sledování obsazenosti jednotlivých stojanů a identifikaci osoby, která si koloběžku půjčila.

Unikátní stojan prochází v současné době patentovým řízením. Jeho výhodou je, že není nijak spojen se zemí, tedy není potřeba kvůli němu provádět výkopové práce. Toto šetrné řešení umožnily replastové desky, sloužící jako nástupové plochy. Zámky stojanu jsou vybaveny pružným uložením, které zabezpečuje koloběžku proti krádeži.

Další výhoda tkví v použité technologii, díky níž lze stojan napájet pouze z veřejného osvětlení. Předností scoobike sharingu je také komunikace se studenty prostřednictvím JIS karty a následné upozorňování registrovaných studentů pomocí SMS, pokud přesáhnou dobu výpůjčky.

Rektor ZČU Miroslav Holeček hodnotí novou možnost dopravy na univerzitu velmi pozitivně. Sám je totiž velkým příznivcem cyklistiky. "Na kole si po cestě do práce i z práce krásně vyčistím hlavu. To mi potom pomáhá vidět problémy, které řeším, úplně z jiného úhlu. Být studentem, určitě bych koloběžky při cestě do školy využíval. Jsem rád, když můžeme dát prostor takovým inovativním a přínosným nápadům," říká.

Na zprovoznění systému spolupracovala Západočeská univerzita v Plzni a scoobike.cz s několika partnery. Město Plzeň poskytlo pozemek pro umístění stojanu poblíž konečné tramvaje na Borech, PMDP umožní vypůjčit si koloběžku během víkendů prostřednictvím Plzeňské karty. Koloběžky zhotovila a univerzitě věnovala společnost Kostka.

"Se spolkem k světu. úspěšně spolupracujeme již několik let," říká Marek Kostka, ředitel a majitel společnosti. "Nápad využít samoobslužnou půjčovnu koloběžek zrál po dva roky, kdy jsme se společně na vývoji tohoto systému podíleli. Jsme upřímně rádi, že nezůstalo jen u teoretické vize a že se celou koncepci podařilo úspěšně přivést do finále. Pro scoobike sharing jsme vybrali typ koloběžky, který je svou koncepcí a skladbou komponentů nejvhodnější. Věříme, že si studenti tento zdravý a rychlý způsob dopravy oblíbí."

Reklama

Výběr článků

Načítám