Hlavní obsah

Špilberk bude opět fungovat jako vězení

Novinky, Jiří Smutný

Muzeum města Brna připravilo pro odvážlivce dychtící po netradičních zážitcích možnost vyzkoušet si na vlastní kůži, jak se asi žilo vězňům v temných kobkách hradu v době Josefa II., kdy byl Špilberk považován za nejhorší vězení v Rakousku-Uhersku a později přezdíván Žalář národů.

Foto: Jiří Smutný
Článek

Netradiční pobyt na Špilberku je možné absolvovat ve čtyřech termínech: 13. srpna, 20. srpna, 17. září a 24. září, vždy se jedná o sobotu. Sraz účastníků-vězňů je ve 22.00 hodin. Prohlédnou si kobky, strážnici a mučírnu, kde si mohou vyzkoušet například palečnici. Budíček je v 6.00 hodin. Kdo bude mít štěstí, bude do 7.00 hodin propuštěn.

Michal Hančák v roli profouse, tedy velitele věznice, zájemcům o pobyt vzkazuje: „Už se na vás těším v nejobávanějším vězení, odkud není cesty zpět. Stanete se pouhými čísly, levnou pracovní silou. Budete spát na dřevěných pryčnách v temných, vlhkých, pouze lucernami osvětlených celách. Ale nebojte se, spánku si moc neužijete. I věznici je třeba udržovat, a to bude vaše práce. Pokud nebudete líní, hlady neumřete. Bude pro vás připravena poctivá vězeňská strava. A kdybyste pomysleli na útěk? Na to můžete rovnou zapomenout!“

Vstupné činí 250 korun a vstupenky lze zakoupit v pokladně na Špilberku denně od 10.00 do 17.30 hodin, případně v pokladně u Měnínské brány. Najednou lze zavřít maximálně 25 osob, rezervace se neprovádí. Kdo nemá alespoň 18 let a dobrý fyzický stav, nástup do vězení mu bude odložen.

Každému vězni se povoluje spacák, karimatka, miska na jídlo, hrnek, lžíce, pevná obuv a vhodný oděv. Povolen je dokonce i mobil. Vedení věznice ale upozorňuje, že v kobkách není signál, takže se stejně nikam nedovoláte.

Výběr článků

Načítám