Článek
"Nedokonaných sebevražd, tzv. demonstračních a sebevražedných pokusů je asi pětkrát víc než sebevražd dokonaných," říká psycholožka Michaela Peterková.
Muži přitom končí svůj život sebevraždou čtyřikrát až pětkrát častěji než ženy. Lze to přičíst na vrub faktu, že volí účinnější metody - oběšení, zastřelení, skok pod vlak. Ženy se zase uchylují k otrávení. "Otrava léky ale patří k těm méně „efektivním“ způsobům sebevraždy, takže mnohé končí v kolonce „pokus“," dodává Peterková.
Podle Českého statistického úřadu bývá nejvíce sebevražd kolem dubna, překvapivě je jich stabilně nejméně v prosinci. Nepotvrzují se tedy předpoklady o tragických osudech osamělých lidí kolem Vánoc a naopak všestranného optimismu z přicházejícího jara.
Každá sebevražda, ač je na první pohled zřejmé, že se jedná o dobrovolné rozhodnutí, je důkladně vyšetřována. "Policisté ohledají místo činu, hledají podezřelé indicie, pátrají po dopisu na rozloučenou, hovoří s pozůstalými i známými, prověřují informace o psychickém a fyzickém stavu zemřelého. Po prvotním ohledání těla lékařem je nařízena zdravotní pitva. Vše s jedním cílem – vyvrátit sebemenší podezření, že by se mohlo jednat o násilný trestný čin," říká Eva Čeplová, mluvčí Policie ČR Prostějov.
Prostějovští policisté řešili v letošním roce 22 sebevražd. "Nejvíce, deset, bylo oběšených. Skokem pod vlak ukončilo život 6 lidí, 3 se otrávili. Po jednom případu jsme řešili podřezání, zastřelení a pád z výšky," upřesnila mluvčí s tím, že nejstarší sebevrah se narodil v roce 1942, nejmladší 1997. V roce 2010 v regionu spáchalo sebevraždu 25 lidí, opět nejvíce, deset, oběšením.
Podle policistů jsou v posledních letech častou příčinou dobrovolného odchodu ze života narůstající dluhy a s tím související partnerské neshody.
Klasické dělení sebevražd:
Bilanční sebevražda - podle některých názorů jediná „pravá“ sebevražda, k níž člověk dospěje na základě zvážení pro a proti své existence a jejích podmínek.
Impulzivní - neboli zkratkovitá sebevražda coby reakce na nějakou aktuální událost (špatné vysvědčení, úmrtí partnera).
Demonstrační – člověk nejedná s úmyslem zabít se, ale chce připoutat pozornost okolí, může to být i jakési volání o pomoc.
Sebevražedný pokus - nedokonaná sebevražda, dotyčný svůj úmysl dobrovolně zemřít přehodnotí, případně mu v dokonání sebevraždy někdo/něco zabrání.
Sebezabití - jde o úmrtí vlastním přičiněním, ale bez původního záměru; např. smrtelný úraz z pádu opilého člověka.

Ilustrační foto