Článek
Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) varuje před mimořádnou aktivitou klíšťat. Podle dat ČHMÚ platí na většině území Česka čtvrtý stupeň indexu aktivity klíšťat, s tím ale, že je předpokládaný nárůst na nejvyšší, pátý stupeň již ve středu, a to téměř ve všech oblastech mimo nejvýše položená místa.
Aktivita klíšťat je významně vázána na charakter počasí, přičemž jim svědčí hlavně teplé a vlhké prostředí. Klíšťata se v naší přírodě vyskytují nejvíce ve dvou obdobích, na podzim do prvních mrazů, a na jaře, přičemž hlavní vrchol přichází právě v květnu.
Jejich letošní mimořádná aktivita souvisí s krátkou mírnou zimou a teplým dubnovým počasím, které bylo pro klíšťata velmi příznivé.

Index aktivity klíštěte pro 14. 5. 2025
Index aktivity klíšťat určuje, jaký je v dané lokalitě podíl klíšťat, která jsou připravena k napadení hostitele. Pokud se tedy zvyšuje, dojde rovněž k nárůstu rizika, že tento roztoč nakazí člověka nemocí, kterou přenáší. Mezi nejznámější patří lymská borelióza a klíšťová encefalitida.
Oteplování zvyšuje riziko přenosných nemocí
Během letošního jara je případů lymské boreliózy nejvíce od roku 2014. Podle informace Státního zdravotního ústavu (SZÚ) bylo lékaři do konce dubna zaznamenáno 547 nakažených a očekává se jejich další nárůst během května.
Anketa
Trvale narůstají také případy klíšťové encefalitidy, která napadá nervový systém člověka. Česko patří v Evropě k zemím, kde se jí každoročně nakazí nejvíc lidí. Jen za loňský rok bylo na našem území 670 nakažených. Lékaři proto nabádají k očkování. Z veřejného zdravotního pojištění je hrazeno lidem nad 50 let.
Nákazy od klíšťat narůstají i v důsledku klimatické změny. Vyšší teploty totiž umožňují klíšťatům přežívat větší část roku nebo žít ve vyšších nadmořských výškách. Proti dřívějšku se tak s nimi můžeme stále častěji setkávat i v horských oblastech až k horní hranici lesa.
Doporučená preventivní opatření
Současná vysoká aktivita klíšťat přichází v době, kdy příjemné denní teploty doslova vybízejí k jarním výletům do přírody. Pokud vyrazíte, je dobré se vyhnout listnatým a smíšeným lesům, houštinám a vysoké trávě, které udržují ideální vlhkost vzduchu po celý den, a jsou tak u klíšťat oblíbené. Na procházkách budete více v bezpečí na zpevněných cestách nebo na místech s řidší vegetací.
⚠️🕷🌸 Také dnes je na místě opatrnost, pokud jde o klíšťata.
— Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) (@CHMUCHMI) May 12, 2025
🕷 Aktivita těchto nevítaných návštěvníků je totiž na mnoha místech ČR vysoká a v dalších dnech očekáváme její zvyšování až na mimořádnou.
👉🕷 Jaká jsou doporučení?
✅ℹ️ Repelent, upřednostnění zpevněných cest před… pic.twitter.com/YH3VctnE1m
V rámci prevence se také doporučuje používání repelentů, vhodného oblečení, čítajícího pevné boty a hladké světlé látky, a také pravidelná kontrola těla, a to i během pobytu v přírodě.
V následujících týdnech by mohla postupně aktivita klíšťat slábnout, protože větší sucho v letním období není pro klíšťata ideální. Právě současné, na některých místech až extrémní sucho je jedním z faktorů, který může výskyt klíšťat omezit. V řadě negativních dopadů, které s sebou sucho přináší, tak můžeme najít alespoň jeden pozitivní.