Hlavní obsah

Ryby a lidé, krásná výstava o rybářství na Novohradsku

Novinky, Martin Brychta

V areálu tvrze Žumberk, pobočce Jihočeského muzea v Českých Budějovicích, probíhá od 6. srpna do 31. října naučná interaktivní výstava o rybníkářství a Rožmbercích v jižních Čechách a ve Waldviertlu.

Foto: Martin Brychta

Všichni, kteří se o výstavu zasadili.

Článek

Interaktivní výstava si klade za cíl seznámit návštěvníky s historií rybářství na Novohradsku- a nejen tam. Návštěvník se v krásném prostředí žumberské tvrze projde staletími a seznámí se nejen s počátkem rybářství na novohradském panství, ale i se současnou prací rybářů z povolání v sousedním Rakousku.

V úvodu upoutá první výstavní síň, ve které návštěvníky uvítá Štěpánek Netolický, stylová kůže z vlka a další dobové propriety včetně informací o rodu Rožmberků, kteří se výrazně zapsali do krajiny Jižních Čech.

Ve druhé výstavní síni je k vidění velké plátno, na kterém je promítán dokument, a nutno říct, že velmi dobrý dokument o rybářství na Novohradsku s mluveným slovem odborníků. Dále je zde k vidění model krajiny s rybníky a jejich jmény včetně dalších listin a pomůcek stavitelů rybníků.

Třetí, největší výstavní síň, obsahuje velké "akvárium", ve které se seznámíte s rybami vod novohradských rybníků, velmi vydařenými preparáty, rožmberským úředníkem, dělníky, rybářským nářadím a pomůckami. U každé vystavené propriety je vysvětlující text. Těchto exponátů je v rámci výstavy více než 400 kusů.

Ve čtvrté výstavní síni se návštěvníci seznámí s modely rybničních děl, povozem k převozu vylovených ryb, starou dřevěnou pramicí a dalšími ukázkami. Venku je v přístřešku tvrze k vidění dřevěné koryto, které je tradičně zhotoveno z dubového kmenu a bylo nezbytnou součástí každého rybníku. Zde je možné vyzkoušet svou dovednost ve vrhání sítí.

Závěrem je nutno uvést, že celou výstavu si projdete zdarma a to je věc vůbec nevídaná v dnešní době, kdy je placeno téměř vše. Rovněž parkování je zde téměř neomezené a opět zdarma. Poděkování zaslouží všichni, kdo se na organizaci a realizaci výstavy podíleli. Po prohlídce expozice si může po historii lačný návštěvník projít ještě samotnou tvrz, kde je vystaven kromě jiného i dobový staročeský nábytek. Informace vám zde rádi poskytnou průvodci tvrze v čele se správcem Romanem Josefíkem. Výstava je k zhlédnutí od úterý do neděle od 9 do 17 hodin.

Související témata:

Výběr článků

Načítám