Hlavní obsah

Rybáři se u Čekánku utkali o Nákeřského kapra a ČEZ kapra

27. 6. 2020, 21:10
Novinky, Petr Pokorný

Dvaačtyřicet rybářů a rybářek, z toho 18 dětí, obsadilo v sobotu 27. června břehy návesního rybníku Čekánek v Nákří na Českobudějovicku. Po roce se zde totiž znovu bojovalo o ČEZ kapra a Nákeřského kapra.

Foto: Petr Pokorný

Soutěž o Nákeřského kapra a ČEZ kapra.

Článek

Letošní ročník tradiční obecní soutěže v rybolovu, podporované Skupinou ČEZ v rámci programu Oranžového roku v okolí Jaderné elektrárny Temelín, měl kvůli koronaviru zhruba šestitýdenní zpoždění.

„Výhodou rybářské soutěže nesporně je, že snadno dodržíme hygieniky doporučené dvoumetrové rozestupy. Počasí je skvělé, takže nic nebrání tomu, abychom začali,“ konstatoval starosta Nákří Miloslav Jodl, který si pochvaloval i nedávné vydatné deště. Nechybělo moc a rybník na návsi byl téměř bez vody. „Čekánek je takzvaný nebeský rybník, tedy bez přítoku a své jméno získal právě podle toho, že čeká na vodu,“ vysvětlil starosta.

Nákeřské rybářské klání má svá originální pevná pravidla. ČEZ kapr je speciální cenou, kterou získá ten, kdo uloví první exemplář o minimální délce 15 centimetrů. Tato cena je vypsána společně jak pro kategorii dětí do 15 let, tak pro dospělé. „Hlavní cenu, putovní pohár starosty Nákeřského kapra, pak získá rybář, který uloví nejdelší rybu. V obou kategoriích se následně hodnotí nejvíce nachytaných ryb dle součtu jejich délky,“ poznamenal Jodl.

Roli startéra a časomíry Nákeřští svěřili hodinám a zvonům na věži zdejšího kostela Petra a Pavla. První návnady šplouchly o hladinu Čekánku společně s údery zvonů oznamujících osmou hodinu ranní. Během tří minut byl znám i nový držitel ČEZ kapra. Cenu získal lovec z kategorie dětí, desetiletý Jiří Dvořák. Jeho oceněnou rybou byl kapr o délce 41 centimetrů. Pak se již naplno rozjela soutěž o trofej nejcennější, Nákeřského kapra.

„Soutěž o Nákeřského kapra a ČEZ kapra, kterou pořádáme už od počátku s podporovou temelínské elektrárny, rozhodně patří k nejoblíbenějším akcím obce. Příspěvek od elektrárny nám navíc umožňuje vítězům věnovat kromě medailí a pohárů také slušné věcné odměny v podobě prutů, podběráků a dalších rybářských potřeb a náčiní,“ dodal starosta.

O druhou nejcennější trofej, putovního Nákeřského kapra, se bojovalo do posledního okamžiku. Poledne přineslo rozuzlení. Štítky se jmény vítězů jednotlivých ročníku poháru tak rozšíří další s datem 27. 6. 2020 a jménem Lukáš Kučera.

V kategorii dětí nejvíce nachytal pětiletý Marek Vaněk, 163 centimetrů. O pouhý půlcentimetr za ním zaostal dvanáctiletý Jiří Šesták (162,5 cm). Třetí místo obsadila šestiletá Barunka Voráčková, které ke stříbru chyběly, opět pouhé, tři centimetry (159,5 cm). Vítězem kategorie dospělých se stal Karel Čížek (263 cm), druhé místo obsadil Lukáš Kučera (149 cm) a třetí Václav Mikoláš (63 cm).

Reklama

Výběr článků