Článek
Již zbývá jen několik málo víkendů, které si můžeme užít bez vloček sněhu. Trochu si odpočinout, zarelaxovat, nadýchat se čerstvého vzduchu, pokochat se krásou přírody na procházce v Průhonickém parku rozhodně není špatná volba. Podzim je zde nádherný.
Něco málo z historie:
Průhonický park založil hrabě Arnošt Emanuel Silva Tarouca v roce 1885 a začal tvořit park podle svých představ. Za předlohu mu sloužil park v Čechách pod Kosířem, především však proslulý park knížete Pückler-Muskau na Nise v Horní Lužici.
Průhonický park byl založen v době, kdy krajinářský styl dosáhl již svého vrcholu a kdy anglické parky v Evropě byly obohacovány rostlinami cizokrajného původu.
Průhonický park nabízí několik okruhů.
1. Základní okruh - 1,5–2 hodiny, délka okruhu 2,5 km.
2. Hlavní okruh - 3–4 hodiny, délka okruhu 5 km.
3. Vyhlídkový okruh - 5–6 hodin, délka okruhu 10 km.
Detailní rozpis okruhů spolu s plánkem, kudy se kde dát a co kde uvidíte, najdete na oficiálních stránkách Průhonického parku. Taktéž si můžete objednat průvodce za poplatek 500 Kč, doba trvání je zhruba 1,5 hodiny.
V polovině října se stromy a keře v parku zbarvují do nepřeberné palety barev, právě kvete brambořík břečťanolistý, objevují se plody krásnoplodky Bodinierovy a také plody skalníku vodorovného.
Výstava:
Od 28. září do 28. října hostí Návštěvnické centrum Průhonického parku (v budově Botanického ústavu Akademie věd ČR) zcela mimořádnou výstavu fotografií nejvzácnějších cévnatých rostlin naší vlasti.
Návštěvníci budou moci zhlédnout celou třetinu jednoznačně nejvzácnějších rostlin našich zemí. Je smutným faktem, že několik desítek z nich už zřejmě nikdy nikdo v naší přírodě nenajde – vyhynuly totiž. Fotografie těchto unikátů musely být pořízeny v zahraničí, kde tyto u nás vyhynulé druhy stále ještě přežívají. Objevíte zde proto také fotografie ze Slovenska, Rakouska, Polska, Maďarska, Rumunska, Srbska, Norska, Itálie, Portugalska, ba dokonce i z daleké Číny.
Výstavu připravila Přírodovědná společnost se svým internetovým magazínem BOTANY.cz, a to v nejtěsnější spolupráci s Botanickým ústavem AV ČR.
Otevírací doba parku:
říjen 7.00 - 19.00 hodin
listopad 8.00 - 17.00 hodin
prosinec 8.00 - 17.00 hodin
Ceník vstupného:
plné vstupné 50 Kč
poloviční vstupné 30 Kč
(děti 6-15let, studující, senioři od 65 let)
děti do 6 let, ZTP, ZTP/P + doprovod zdarma,
rodinné vstupné (2 dospělí + 2 děti) 130 Kč,
poplatek za psa 10 Kč
V parku jsou na 37 místech zvukové, naučné informační systémy, které vám povědí, jaké se kolem vás nacházejí stromy, keře a rostliny.