Hlavní obsah

Progres rocková událost roku - Neal Morse v Praze

20. 5. 2011, 9:42
Novinky, Petr Hejna

V pražské Retro Music Hall vystoupí 9. června Neal Morse v rámci turné k letošnímu albu Testimony 2.

Foto: Petr Hejna
Článek

I když Neal Morse (*2. 8. 1960 Van Nuys Kalifornie), americký multiinstrumentalista a skladatel, žije v městě Nashville - stát Tennesse,  spojeném s žánrem country, je doma co se hudebního myšlení a cítění týče plně v oblasti progresivního rocku.

Na klavír začal hrát jako pětiletý, krátce poté se začal věnovat i kytaře. Na hudební dráhu se vydal až jako dvacetiletý, kdy napsal dva muzikály, v Los Angeles sháněl uplatnění jako zpěvák a skladatel, s bratrem Richardem nahrál několik country & western songů. Potom několik let, znechucený hudební scénou v LA, cestoval po evropských klubech, aby po návratu do Států v devadesátých letech založil se svým bratrem Alanem vynikající a uznávanou kapelu Spock’s Beard.

Později se zúčastnil vícenárodního projektu Transatlantic s tehdejším bubeníkem Dream Theater Mikem Portnoyem (déle OSI, Liquid Tension Experiment), kde dále působili švédský kytarista a zpěvák Roine Stolt (Kaipa, The Flower Kings, Tangent) a Pat Trewas (basista Marillion, Arena). Zároveň po šestém albu, opusu Snow, opustil domovské Spock’s Beard a vrhl se plně na vlastní sólovou kariéru a od roku 1997 má na kontě deset studiových alb i spoustu dalších titulů.

Neal Morse, hrající na kytaru, baskytaru, klávesy i bicí nástroje, se za posledních deset let celkově podílel na více než pětatřiceti albech. Často je v souvislosti s jeho osobou zmiňován  razantní příklon ke křesťanské víře, což je patrno v textech, nicméně muzika není nikterak propagandisticky zaměřena a zní božsky především hudebně vyzrálým, vesměs soudím ateistickým, příznivcům progresivního rocku.

Malé ochutnávky, jak vypadá koncert jeho bandu, možno shlédnout zde:

Reklama

Výběr článků