Hlavní obsah

Před osmdesáti lety byl idolem českých žen a dívek filmový milovník Rolf Wanka

Novinky, Robert Rohál

Když se v jedné anketě koncem roku 1935 ptali českých žen a dívek, co by si přály k Vánocům, jejich odpověď byla téměř jednoznačná: Muže, jako je Rolf Wanka! Filmovému idolu bylo tehdy čtyřiatřicet a prožíval nejzářivější léta své herecké kariéry.

Foto: archiv autora

Ve filmu Krok do tmy měl Rolf Wanka za partnerku Adinu Mandlovou.

Článek

I když některé prameny uvádějí, že se narodil 14. února 1901 ve Vídni, jiné zase tvrdí, že Wankovo rodiště je Plzeň. Dokonce se traduje, že Wankův praděd byl před více než sto šedesáti lety tamním purkmistrem a propagátorem plzeňského piva.

Studium na reálce ve Vídni mu šlo díky jeho nadání hravě, ale s pádem rakousko-uherské monarchie padl jeho záměr stát se námořníkem. Proto se dal zapsat na techniku v Praze, později pronikl do salónů pražské smetánky. Měl úspěch už jenom tím, jak vypadal a jak dovedl bavit společnost.

Než se však zrodila hvězda, toulal se po světě a cizeloval svůj jazykový talent. Kromě němčiny a češtiny se perfektně domluvil anglicky a francouzsky. Pobýval v Londýně i Africe, kde zkoušel podnikat, a v Innsbrucku se seznámil se svou první ženou Ilse Vogl.

Vše se změnilo jeho účastí v soutěži filmových adeptů ve Vídni, kde vyhrál mezi deseti tisíci účastníky a získal první místo a zlatou medaili. V českém filmu debutoval v německé verzi filmu To neznáte Hadimršku (1931), který režíroval Karel Lamač.

Stal se jedním z nejpopulárnějších filmových milovníků, mezi jeho filmové partnerky patřila Adina Mandlová (Krok do tmy), Zita Kabátová (Let do nebe), Jiřina Štěpničková (Páter Vojtěch), Jiřina Steimarová (Irčin románek) nebo Hana Vítová (Matka Kráčmerka, Srdce v soumraku, Sextánka, Poslíček lásky).

To už patřil k idolům, kterého milovaly služky, úřednice stejně jako dámy z vyšší společnosti. Když pak v roce 1937 režíroval film Výdělečné ženy, v němž si zahrál hlavní mužskou roli, byla to jedna z posledních prací v českém film. V českých ateliérech skončil, když mu vyčetli spolupráci s německou kinematografií. Jeho další kariéra pokračovala v Rakousku, kde se podruhé oženil, současně se vypracoval na charakterního herce.

Se svou druhou manželkou Friedl Czepa, s níž se usadil ve Vídni, společně vedli velkou operetní scénu Wiener Stadttheater. Kromě Rakouska točil také v tehdejším Německu, Itálii, Španělsku, Francii a Velké Británii a od konce čtyřicátých let objevil ve více než padesáti filmech. Například v roce 1955 si zahrál s Lídou Baarovou ve španělském filmu Míšenka, v 1958 s Romy Schneider ve francouzsko-německé koprodukci Krásná lhářka.

V šedesátých letech hodně pracoval pro tehdejší západoněmeckou televizi, šlo o hlavně o kriminální seriály, kde ztvárňoval jak gaunery, tak zastánce zákona. Herecky se uplatnil rovněž v eroticky laděném snímku Josefina Mutzenbacher 2 (1971). Naposledy stál před kamerou v roce 1978, šlo o kriminální drama Tatort - Rechnung mit einer Unbekannten.

Posledních dvacet let svého barvitého života strávil herec v Mnichově, kde se potřetí oženil s Brigittou Dahlem, které říkal Lili. V roce 1961 se jim narodila dcera Irina, která se stala herečkou. Jako malá se objevila třeba ve Viscontiho filmu Soumrak bohů (1969), později jsme ji mohli vidět například v seriálu Návrat komisaře Rexe (2008). Není to však jediný potomek Rolfa Wanky, z nemanželského poměru s Helene Amon vzešel syn Rudolf (*1954).

V Mnichově se Rolf Wanka i potřetí rozvedl, avšak počtvrté se už neoženil. Zemřel 28. listopadu 1982 ve věku 81 let.

Výběr článků

Načítám