Hlavní obsah

Pražský komorní kytarový orchestr pomohl africkým dětem

Novinky, Iveta Pešatová

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Zaznělo vše, co zaznít mělo. Poslední kytarový zvuk doznívá. Publikum aplauduje. Pražský komorní kytarový orchestr se uklání, za ním visí banner Adopce nablízko. Dobrá věc se podařila, benefiční koncert na podporu dobrovolníků v Africe, který se konal 21. září u kapucínů v Praze, dopadl na výbornou.

Foto: Aleš Pešat

Pražský komorní kytarový orchestr hraje na benefičním koncertě pro Adopci nablízko

Článek

Poslední letní středu v roce, 21. září, proudily kolem pražské Lorety v Praze na Hradčanech davy lidí. Tentokrát to ale nebyli jen turisté. V 19 hodin začínal v kapucínském klášteře koncert Pražského komorního kytarového orchestru (PKKO).

„Klobouk dolů, vůbec jsem nevěděl, co mám od kytarového orchestru čekat. Tohle se mi ale líbilo moc,“ svěřil se mi po koncertě jeden z posluchačů.

PKKO totiž nehraje jen „klasiku“, jak asi většina lidí očekává od orchestru klasických kytar. Věnuje se ale i filmové hudbě a hudbě na pomezí swingu a pop-music. Uslyšet tak můžeme skladby gospelové, taneční, rockové, ale třeba i ty klasické.

„Některé skladby upravuji sám, některé Tomáš (Tomáš Bořil, jeden z kytaristů orchestru- pozn. red.). Jiné občas napíše někdo speciálně pro nás,“ odpovídá kapelník Vladimír Novotný na dotaz, jak skladby vlastně vznikají.

Koncert byl výjimečný ale i tím, že se jednalo o akci benefiční. Výtěžek z akce šel na Adopci nablízko, projekt rozvojové pomoci. Hlavní motto projektu zní: Pomocí blízkých pomáhejme daleko. Spočívá v „adoptování“ (finanční podpoře) dobrovolníka, mladého člověka, který se po ročním školení vydává většinou na rok pomáhat chudým a znevýhodněným dětem a mládeži.

Přes tento projekt vyjíždí dobrovolníci pomáhat třeba romským dětem do města Stará Zagora v Bulharsku, „dětem ulice“ v Demokratické republice Kongo nebo vyráží řešit rostoucí sociální problémy na mexicko-amerických hranicích.

„V Kongu převládá pořád ještě fenomén čarodějnictví. Ve chvíli, kdy se stane dítě rodině „ekonomickou zátěží“, tak se to často řeší tak, že rodina prohlásí, že je dítě zodpovědné třeba za smrt kozy, protože je posedlé zlými duchy. Tím pádem se zbavuje zodpovědnosti za dítě a může ho vyhodit na ulici,“ vysvětluje Markéta Lengálová, bývalá dobrovolnice ve městě Lubumbashi v DR Kongo, důvod velkého množství tamních „dětí ulice“.

Součástí večera bylo kromě vystoupení orchestru i povídání o Adopci nablízko, prezentace Markéty Lengálové o jejím dobrovolnickém roce mezi „dětmi ulice“ v Demokratické republice Kongo a raut dole v sále, kde se sešli všichni posluchači i účinkující po skončení oficiálního programu.

Dobrovolníka si je možné „adoptovat“ na stránce www.adopcenablizko.cz a přispět mu tím na letenku, vízum, očkování, pojištění či jiné náklady s cestou spojené. Aktuální informace o dobrovolnících v terénu a o celém projektu Adopce nablízko se můžete dozvědět na http://mladez.sdb.cz/adopce-na-blizko/.

Nově je možné dobrovolníky podpořit i dárcovskou SMS (odešlete SMS ve tvaru DMS ADOPCENABLIZKO na telefonní číslo 87777, cena DMS je 30 Kč). Projekt „Adopce nablízko“ zajišťuje Salesiánská asociace Dona Boska (SADBA), která již několik let působí na poli dobrovolné služby. 

Více o Pražském komorním kytarovém orchestru najdete na http://pkko.tk/.

Reklama

Výběr článků

Načítám