Článek
„V nemocnici už pobyt nebyl nutný a my jsme zjišťovali, že všude se čeká na lůžko měsíce či roky. Nevím, jak bychom to řešili, oba s manželem chodíme do práce,“ podotýká Magdalena Pelcová
Maminka paní Pelcové byla ve svých 78 letech stále soběstačná, stačilo, aby se za ní třikrát denně stavily sestřičky z domácí péče. Ale pak se její stav náhle zhoršil. „Byla to otázka snad jednoho týdne. Kdybychom nesehnali místo v GrandParku, asi bychom museli zůstat doma na neplaceném volnu,“ přemítá Magdalena Pelcová.
Její slova potvrzuje praktický lékař MUDr. Daniel Dvořák: „Počet seniorů, kteří ztratí soběstačnost, roste vzhledem k demografickému vývoji bohužel stále rychleji. Tito lidé pak v určitém stádiu vyžadují odbornou péči, mnohdy je nutný dohled 24 hodin denně. Kapacitně na to nejsme připraveni.“
Lůžek pro seniory je stále nedostatek
„Než jsme se rozhodli pro výstavbu domova pro seniory ve Štěrboholech, zjišťovali jsme si samozřejmě, jaká je v Praze situace. Podle veřejné databáze ČSÚ bylo v Praze v roce 2013 celkem 25 domovů pro seniory s celkovou kapacitou 2439 lůžek a 7 domovů se zvláštním režimem s celkovou kapacitou 444 lůžek,“ říká Ľubomír Vais, předseda představenstva společnosti EBM Partner, která je developerem a investorem GrandParku.
Od té doby bylo podle něj otevřeno v Praze několik dalších zařízení, takže kapacita se navýšila řádově o stovky lůžek. To je však stále nedostačující.
Ačkoliv se stále častěji mluví o akutní potřebě ubytovacích kapacit pro seniory, žádná další významnější zařízení specializovaná na klienty se ztrátou soběstačnosti, nejčastěji kvůli Alzheimerově chorobě, se aktuálně v Praze nebudují.
„Výhodou pro obyvatele Prahy a okolí je, že pokud potřebují sehnat péči a ubytování pro takového seniora rychle, zatím jim můžeme vyhovět v podstatě okamžitě,“ říká ředitel GrandParku Pavel Ritschel s vědomím, že nová lůžka jsou velmi potřebná.
Prostor a bezbariérovost se seniorům líbí
Klienty, kteří postupně zaplňují nový GrandPark, čeká prostorná, světlá budova se zcela bezbariérovým prostředím. Dvoulůžkové pokoje mají vlastní koupelnu, i ta je přizpůsobena pohybu osob na vozíčku, případně i na lůžku.
„Líbí se mi tu, je to tu krásné. I oběd je moc dobrý,“ pochvalovala si při svém prvním jídle v GrandParku Jana Stoklasová. Také ostatní senioři, kteří nastupovali do GrandParku 1. prosince, se rozhlíželi po novém domově s úsměvem. Bylo vidět, že z pobytu v takovém prostředí strach nemají. Zvláště, když návštěvy k nim mohou přijít naprosto kdykoliv.
GrandPark Praha-Štěrboholy je součástí rozvíjející se sítě domovů pro seniory s názvem GrandPark. „Naše populace stárne a postupně bude stále důležitější, aby lidé měli možnost prožít své stáří důstojně a bezpečně v příjemném prostředí. Rádi bychom jim v budoucnu takovouto možnost poskytli ve všech krajích,“ plánuje Ľubomír Vais.

Klientům GrandParku se líbí bezbariérové prostředí s dostatkem světla, barev a prostoru.

Někteří senioři již zcela ztratili soběstačnost a vyžadují 24hodinovou péči.