Článek
Zatímco jižní evropská moře dosahují teploty čaje, tady se osvěžíte a zrelaxujete.
Stále pohyblivé moře
Lehký a chladivý vítr tu povívá stále, proto je to tu také i jako stvořené pro plachtění a surf. Tady, zrovna jako na pověstném pobřeží u francouzského kláštera Mont-Saint-Michel, můžete sledovat nejlépe pokles a vzedmutí hladiny za odlivu i a přílivu, u Cuxhavenu dokonce moře ustoupí o neuvěřitelných dvacet kilometrů.
Wattové neboli Mělčinové moře je fenoménem nejen pro dovolenkáře, ale také obrovskou živočišnou rezervací. Zvláště na podzim, při tahu ptáků, jsou jich tu k vidění milióny, kterak se brodí vodou nasáklým pískem a hledají potravu – měkkýše a malé rybky.
Jsou tu extrémní teplotní rozdíly, živočichové nacházející se na ploše 7000 kilometrů čtverečních, se jim museli přizpůsobit. Z vnitrozemí se ale přesuňme na největší ostrovy v oblasti. Nenajdete tu vysoké křídové útesy, jimiž je proslulá Rujana, ale skály Helgolandu, kdysi nepotopitelné nacistické námořní základny, jsou neméně působivé.
Nesmějí tu jezdit žádná auta, ostrov je vyhlášený jako jedinečné místo pro alergiky. Od pobřeží je vzdálený 70 kilometrů, v roce 1890 ho císař Vilém II. vyměnil s Brity za Zanzibar. Přišel o plochu nesrovnatelně větší, ale Helgoland je pro Němce strategické místo. Za druhé světové války se Spojenci snažili ostrov rozbombardovat, marně, nezničil ho ani největší neatomový výbuch v roce 1947.
Do skal Britové narvali 6700 tun výbušniny, "hřib" po explozi vystoupal do 9 kilometrů. Zahynuly přitom milióny mořských živočichů - a skála stojí dodnes.
Východofríské ostrovy
Od Nizozemska po Dánsko se táhne pás ostrovů, které oddělují příbřežní wattové moře, německy Waddensee, od Severního moře. (Wattové znamená jev výše popsaný, oblast při přílivu zalitá, při odlivu suchá.) Německá část se nazývá Východofríské ostrovy, je jich sedm, mají ploché pobřeží a dlouhé písečné pláže, jako známe třeba z Usedomu. Krajina se tu mění neustalé pod vlivem přílivu, odlivu. Nejvyhledávanější jsou Borkum, známý i milovníkům dýmkového tabáku, Langeoog, Baltrum, Spiekeroog…, jezdí se i na Sylt.
Na písečných dunách stojí známé proutěné kukaně, jste chráněni proti někdy až trochu nepříjemnému větru, a přitom krásně relaxujete. Množství velmi kvalitních restaurací nabízí hlavně rybí pokrmy, ale pojídači hranolků s kečupem tu svoji mlsku seženou také.
Příliv a odliv přicházejí po 6 hodinách, a to velmi rychle, může se stát, že nepozorný nebo příliš zvědavý turista je najednou obklopen masou stoupající vody a velmi rychle se musí dát na útěk.
Ostrovy Severního Šlesvicka-Holštýnska jsou velmi půvabné, pro dovolenou přímo ideální.

Při odlivu moře ustoupí o kilometry


