Hlavní obsah

Po babičce klokočí? Na Chotuci!

Novinky, Jan Řehounek
Aktualizováno

Pohlédneme-li od Nymburka severovýchodním směrem, nemůžeme si nevšimnout v široké polabské rovině protáhlého kopce, jediného v širokém okolí, jenž se jmenuje Chotuc.

Foto: Jan Řehounek

Svědecký vrch Chotuc

Článek

Svědecký vrch Chotuc, vystupující do nadmořské výšky 253 metrů, leží u městyse Křinec. Na jižní straně jsou na jeho svazích slunečné louky, zbytek je zalesněn.

Je to kopec mystický, neboť již v pohanských dobách patřil mezi posvátná místa. Křesťané si zde potom postavili svatyni, na jejímž místě dnes stojí (bohužel zanedbaný) kostelík Nesvětější Trojice s okolo se rozkládajícím zpustlým hřbitovem.

Posvátnost kopce ale spočívá také v něčem jiném. Kronikář z nedaleké Jíkve Augustin Hajný napsal: „Kořenáři vypravují, že u Křince na vrchu Chotuci roste koření, jehož květ má divotvornou uzdravující moc.“ Tuto kouzelnou bylinu nikdy nikdo nespatřil ani neutrhl, ale zázračných rostlin na osluněných stráních Chotuce najdete nepřeberně. Od řepíku lékařského přes petrklíč, rozrazil, řebříček, slézovec durynský, srdečník, šalvěj, vratič... až po třezalku tečkovanou, která je v lidovém léčitelství pod názvem „kvítí svatého Jana“ skutečnou zázračnou bylinou.

Kromě toho tu najdeme i další vzácné rostliny, například kamejku modronachovou, řimbabu chocholičnatou, lilii zlatohávek, českou orchidej - vstavač nachový či klokoč zpeřený. Klokoč je zajímavý keř, jehož semena v podobě tvrdých kuliček sloužila k výrobě modlitebních růženců, jimž se říkalo klokočí. Určitě znáte píseň Jiřího Suchého a Jiřího Šlitra Po babičce klokočí.

Žijí tu i vzácní živočichové, zejména z říše hmyzu: roháč obecný, křižák pruhovaný, krasec třešňový, zlatohlávek skvostný... spousta motýlů. Z nitra lesa můžete zaslechnout žluvu hajní a řadu dalších ptáků.

V roce 1999 dostal vrch Chotuc statut přírodní památky. V roce 2006 byla v délce 1 100 metrů zbudována „turistická a školní naučná stezka Chotuc“, opatřená řadou naučných tabulí a odpočinkovým místem na vrcholu kopce, odkud je nádherný výhled do Polabské roviny. Převýšení stezky je pouhých padesát metrů a z Křince je Chotuc vzdálen jen kilometr, takže je to příležitost pro příjemnou přírodovědnou procházku, kterou zvládne každý. 

Výběr článků

Načítám