Hlavní obsah

Ostravští orlosupi se chystají na cestu do volné přírody

13. 6. 2011, 14:05
Novinky, Pavel Jaňurek

Ostravská zoologická zahrada se již třetím rokem zapojuje do projektu návratu orlosupa bradatého do Alp. Pokud vše dobře dopadne, budou další dvě mláďata vylíhnutá na konci zimy v ostravské zoo vypuštěna do volné přírody – tentokrát obě ve Francii.

Článek

Jedno mládě je vychováváno přirozeně svými rodiči, druhé, o které se jeho rodiče postarat neuměli, bylo několik dnů po vylíhnutí v rámci spolupráce mezi zoologickými zahradami, podobně jako v loňském roce, převezeno z Ostravy do Zoo Praha. Zde o něj starostlivě pečuje tamní samec orlosupa.

Obě mláďata byla koordinátorem chovu orlosupů bradatých Hansem Freyem určena pro vypuštění v západní oblasti francouzských Alp, konkrétně ve Vercors. Do této oblasti bylo již jedno ostravské mládě vypuštěno v loňském roce.

Mládě odchovávané v Ostravě se vylíhlo 9. března a je to samička. V pondělí 13. června ji pracovníci zoo převážejí do Prahy, odkud ji pracovníci z pražské zoo spolu s druhým mládětem vylíhlým 14. března, jehož pohlaví není zatím známé, odvezou na místo vypuštění.

Projekt vypouštění mláďat odchovaných v lidské péči do alpské přírody, kde byli orlosupi vyhubeni na začátku minulého století, trvá již od roku 1978. Je do něj zapojeno přes 35 evropských zoologických zahrad, včetně ostravské, dále správy národních parků v Alpách, Světový fond na ochranu přírody a také, speciálně pro orlosupy zřízené, chovné stanice.

"Poprvé se do něj Zoo Ostrava zapojila v roce 2009, kdy se zde podařilo jednomu z párů orlosupů odchovat historicky první mládě. To bylo vypuštěno v Národním parku Mercantour ve francouzských Alpách. V roce 2010 to byla již mláďata dvě. Jedno tehdy bylo vypuštěno ve Vercors, druhé v centrálním Švýcarsku," uvedla Šárka Kalousková, tisková mluvčí ostravské zoo.

Reklama

Související témata:

Výběr článků