Hlavní obsah

Odborníci novojičínské nemocnice léčí nově bolavá záda pomocí ozónu

Novinky, Hana Szotkowská

Odborníci z oddělení radiologie a zobrazovacích metod Nemocnice Nový Jičín přišli s novou metodou léčby bolesti zad. Tzv. ozonoterapie spočívá v aplikaci směsi medicinálního kyslíku a ozónu přímo do postižené oblasti zad.

Foto: Nemocnice Nový Jičín, člen skupiny AGEL

Procedura netrvá déle než 15 minut, další půlhodinu by však měl pacient setrvat na oddělení, kde je uložen na lůžko.

Článek

Novou terapii mohla nemocnice pacientům nabídnout díky speciálnímu generátoru, který má od letošního roku oddělení radiologie a zobrazovacích metod k dispozici. Protože je ozónová molekula nestabilní, musí ji přímo na místě vyrobit speciální přístroj.

Zatímco v západní Evropě je ozonoterapie již známá a hojně využívaná, v České republice se nachází stále pouze několik pracovišť, které metodu aplikují.

„Využití ozónu je velmi široké, dá se použít pro hojení ran, ke kosmetickým účelům nebo pro léčbu chronických bolestí páteře, kterou se zabýváme na našem oddělení,“ uvedla MUDr. Michaela Vávrová, Ph.D., MSc., z oddělení radiologie a zobrazovacích metod Nemocnice Nový Jičín.

Ozón se aplikuje tenkou jehlou dlouhou zhruba 15 centimetrů za pomocí CT navigace. „Aplikace je bezbolestná a pacienti vpich přirovnávají k odběrům krve,“ doplnila MUDr. Vávrová. 

Ozón má antiseptické a antimykotické účinky, a proto jsou u této terapie minimalizovány nežádoucí účinky, které se vyskytují při použití jiných metod. Po aplikaci dochází ke zlepšení cévního zásobení a přívodu kyslíku k nemocným strukturám.

„Velmi zjednodušeně řečeno, kde je kyslík, tam je lepší prokrvení a vše se lépe hojí. Po aplikaci dochází ke zlepšení přívodu kyslíku k nemocným strukturám,“ vysvětlila MUDr. Vávrová s tím, že efekt léčby nastupuje v různém časovém intervalu podle individuálních dispozic každého pacienta. V prvních 48 hodinách může dojít ke zhoršení potíží, ale poté přichází úleva, která je u naprosté většiny pacientů dlouhodobá. Ozón je bezbarvý plyn, který nemá vedlejší účinky a do tří týdnů se beze zbytku vstřebá.

„Pacienti po aplikaci mohou v naprosté většině případů vysadit léky tišící bolest a vrátit se zpět do běžného života. Mezi našimi pacienty, kteří již terapii podstoupili, byl například třicetiletý muž, který dlouhodobě trpěl bolestmi zad, a jakákoliv namáhavější práce pro něj byla nemyslitelná. Po aplikaci mohl začít dokonce štípat dříví,“ vzpomíná lékařka s tím, že u některých pacientů může ozonoterapie dokonce odvrátit operaci páteře.

Metoda ozonoterapie se využívá jak u chronických pacientů s trvalými potížemi, tak i u akutních výhřezů plotének. Terapie je vhodná také pro osoby, které trpí bolestmi zad z přílišného nebo nevhodného zatěžování zad. Pacienty však musí k ošetření doporučit neurolog, anesteziolog, rehabilitační lékař nebo praktický lékař. Je vhodné, aby pacient s sebou k ošetření přinesl veškeré nálezy od odborných lékařů.

Procedura netrvá déle než 15 minut, další půlhodinu by však měl pacient setrvat na oddělení, kde je uložen na lůžko, aby se ozón rozprostřel v ošetřované oblasti a efekt tak byl co nejlepší. Po zákroku může klient odejít domů, vždy je však lepší, má-li s sebou doprovod.

Výběr článků

Načítám