Hlavní obsah

Obří čerti v Želízech ohromují okolí

Novinky, Vratislav Konečný

Naprosto ojedinělé sochy vytesané sochařem Václavem Levým před téměř 170 lety, zvané Čertovy hlavy, opět shlížejí do údolí. Když jsem tu byl v létě a šplhal se nahoru vzrostlým borovým lesem, netušil jsem, že po pár měsících budou čerti koukat do údolí.

Foto: Vratislav Konečný
Článek

Ve své době byly největšími obličeji vytesanými do skály, poté je překonal americký památník s hlavami čtyř prezidentů  na Mount Rushmore v Jižní Dakotě.

Kuchařovou zálibou byl kámen

Původně kuchař na liběchovickém zámku u Mělníka, později jeden z nejvýznamnějších sochařů Václav Levý (1820-1870), zakladatel české "moderny", chodil svá díla tvořit do měkkých pískovcových skal v okolí svého působiště.

Talent v něm objevil majitel zámku velkostatkář Antonín Veith, který se stal i jeho prvním mecenášem. Poslal ho na studia, a bývalý kuchař se prosadil. Jeho nejslavnějším žákem byl Josef Myslbek.

Čerti hledí přes údolí k dalšímu dílu, rovněž schovaném v roští a lese, ke Klácelce. Byla vytesaná na motivy tehdejší satirické básně o lišáku Ferinovi. Navazuje na  národovecký Blaník, obě díla jsou už značně zdevastována. Vandalství neunikly ani Čertovy hlavy, do pískovce se nádherně ryje, zvláště monogramy a tupé výkřiky. Další díla najdete v okolních lesích, okruh tvoří asi 15 kilometrů - narazíte na Harfenici, Hada, Kapličku...

Hlavám pomohla náhoda

Že jsou čertí hlavy vidět, za to může podle starosty Želíz Drahomíra Steinze náhoda. „Ve svahu je pozemek naší školky. Na něj padly dvě suché vzrostlé borovice, podle lesníků minimálně osmdesátileté až stoleté. Les je soukromý, ale majitel se dohodl s lesní správou, že borovice nechá vykácet, aby náhodou nedošlo k nějakému neštěstí. Informovali jsme rodiče školáčků, souhlas byl jednoznačný. Dřevo se odtěžilo, obec požadovala pouze bezpečnostní pás, majitel se rozhodl pro plošnou těžbu," řekl starosta

"Po dohodě s turisty zůstane zachována původní stezka, jinak se na už zbudovaných teráskách začne opět osazovat. Odborníci nám řekli, že přímé slunce spíš skulpturám prospěje než vlhkost a mech, který sochy místy pokrýval. Zda se budou pískovce nějak restaurovat, není ještě rozhodnuto, ale uvažuje se o tom," dodal starosta Steinz.

„Čertovy hlavy už prý byly vidět dvakrát, ale to já nepamatuju, les je téměř dvakrát starší než já,“ usmívá se starosta. Takže za pár desítek let čerti zase zmizí  v lese. Do té doby máte možnost si jich užít. Co bude s nedalekou Klácelkou, se neví, leží na území obce Liběchov, ale i tam se uvažuje o vykácení náletového lesa.  

Související témata:

Výběr článků

Načítám