Hlavní obsah

Německá knihovna chystá Bavorské dny v Plzni

Novinky, Dana Kacerlová

V centru Plzně funguje více než 15 let Německá knihovna. Zdaleka nepůjčuje jen knihy. Právě finišují přípravy Bavorských dnů.

Foto: Dana Kacerlová
Článek

Když v roce 1998 otevřel Goethe-Institut Německou knihovnu v Plzni, bylo prvotním úkolem všech tří zakládajících institucí (Goethe-Institut, Město Plzeň a Studijní vědecká knihovna) přivést lidi v západočeském regionu k jazykovému vzdělávání a informacím o cizojazyčné literatuře a kultuře.

Po 10 letech práce se školní mládeží, studenty, učiteli němčiny a se čtenářskou veřejností bylo jasné, že lidé chtějí chodit do knihovny nejen za půjčováním knih, CD, DVD, časopisů, ale hlavně se chtějí účastnit seminářů, promítání filmů, didaktických her, autorských čtení, výstav, zkrátka všemožných vzdělávacích, kulturně poznávacích projektů, které jim přinášely nové poznatky o našich nejbližších sousedech.

Spolupráce knihovny se školami, univerzitou, galeriemi, kulturními centry aj. se během několika let přeměnila v pravidelné akce a projekty, ve kterých učitelé i lektoři dlouho předem rezervovali svou účast a poptávali další programy.

Tím nejnovějším společným projektem Německé knihovny a Koordinačního centra česko-německých výměn mládeže Tandem Plzeň, ve spolupráci s Goethe-Institutem jsou Bavorské dny v Plzni. Na 16. května má Německá knihovna připravený celodenní program pro žáky a studenty středních škol.

Nebudou chybět oblíbené jazykové animace, projekce filmů s kvízem a komentované prohlídky. „Část programu absolvují školní skupiny mimo knihovnu, v parku pod náměstím v Proluce,” uvedla zástupkyně Tandemu a organizátorka projektu Barbora Živná, další část proběhne ve videosále knihovny a přímo mezi regály s knihami.

„Interaktivní metody práce s dětmi už dávno umíme,” připojila se Bc. Jana Koudelková z knihovny. „Děti baví skládat puzzle-mapu o reáliích Německa nebo Rakouska, soutěžit ve znalostech, v doplňování křížovek v německém jazyce, hledat v mapách, hodnotit hudební ukázky. Když se během projektu Rok bratří Grimmů v roce 2012 promítaly pohádky, nejpopulárnější hrou v knihovně bylo "interview s čarodějnicí". Těm nejmenším se líbily loutky pohádkových postav v životní velikosti, zapůjčené z divadla Alfa,” dodala Jana Koudelková.

S Katedrou německého jazyka FPE zde připravují pro studenty workshopy: Fitness-trénink pro bakaláře a diplomanty, Do Německa na zkušenou pro absolventy škol a mnoho dalších.

S podporou Goethe-Institutu v Praze zorganizovala knihovna desítky akcí. Například výstavní projekt Pěkně od začátku - současná německá literatura pro děti a mládež nebo Případ pro literaturu- TOP autoři detektivek, thrilerů, sci-fi. „Goethe-Institut do Plzně "dovezl" známé německé spisovatele a umělce, kteří společně s českými herci umí zaujmout Plzeňany. Jan Costin Wagner a Jan Maléř nebo Michael Kumpfmüller a Arnošt Goldflam - to se moc líbilo,” podotkla Jana Koudelková.

Související témata:

Výběr článků

Načítám