Hlavní obsah

Nedělní Slavnost jablek v saském Bad Schandau čeká i na Čechy

5. 10. 2015, 9:18
Novinky, Vratislav Konečný

Již jedenáctý ročník holdu slávy tomuto velkolepému ovoci pořádají saští sousedé. Lázeňské město nedaleko hranic na úpatí pískovcových skal Saského Švýcarska nabízí na neděli 11. října speciální akci. Na zahradě centra národního parku se zaskví plody místního ovoce hrajícího všemi barvami.

Foto: Nationalparkzentrum, Marko Förster

Saské slavnosti jablek, podobné se konají i na mnoha místech u nás.

Článek

V Německu se pěstuje přes 800 odrůd, málokdo uvažuje, když sáhne po šťavnaté vitamínové bombě, o jako druh se jedná, hlavně když chutná.

Kromě chuťových a čichových vjemů se dozvíte i mnoho zajímavého o historii, pěstování a využití, budou tu i čeští průvodci a překladatelé, takže kdo nevládne němčinou, nebude o nic ochuzen.

Vemte svá jablka na výlet

Pokud se chcete dozvědět něco o odrůdách, které pěstujete, vezměte s sebou 4 vzorky. Diplomovaný pomolog Jörn Reike vám je  odborně určí. Donesená jablka si můžete odvézt i v kapalné podobě. V lisu Stefana Outtelse se promění v mošt, který si můžete stočit do svých nádob. U dalšího stánku si můžete sami namalovat třeba narozeninový dárek v podobě etiket na láhve s moštem.

Nebo si můžete vyrobit jablečného mužíčka či zhotovit filcovaná jablíčka z ovčí vlny. Jelikož jsou jablka primárně určena k jídlu, nebude tu chybět ani zastoupení kulinářství. Pečená plněná jablka opět provoní hliněnou pec. Těsto jablečných placek děti hnětou velmi rády… A nejen hnětou, ale i pečou a snědí.

Letošní úroda je slibná, větve se prohýbají pod tíhou jablek, Česko-německy koncipovaná expozice v Centru NP bude rovněž otevřena a těší se na návštěvníky. Vstup na slavnost a aktivity u jednotlivých stánků jsou zdarma. 

Reklama

Výběr článků