Článek
Právě skupina neziskových organizací z celé České republiky stojí za vznikem sítě poradců k novému občanskému zákoníku.
„Novým občanským zákoníkem končí porevoluční úprava legislativy pro neziskový sektor. Většina neziskovek neboli nestátních neziskových organizací se dříve či později bude muset s novou legislativou seznámit a zareagovat na ni,“ prohlásil Ing. Roman Haken z Centra pro komunitní práci (CpKP), koordinátor platformy.
„Proto jsme přišli s národní platformou kvalifikovaných, erudovaných poradců, kteří pomohou neziskovkám se změnami vyžádanými novým občanským zákoníkem. Naší ambicí jsou nejméně 2 poradci na každý kraj, jeden z krajského města, a druhý z venkovské oblasti, oba se znalostí problematiky neziskového sektoru.“
O víkendu 8. a 9. února se na školení poradců k novému občanskému zákoníku (NOZ) sjelo 20 účastníků z deseti krajů České republiky. Konalo se ve Veselí nad Moravou, v malebné části Zlínského kraje. Veškerou logistiku výborně připravené akce zajišťovala Místní akční skupina Horňácko a Ostrožsko, v čele s manažerkou Ing. Janou Bujákovou.
Po dva dny školitelé – JUDr. Lenka Deverová a Ing. Petr Pajas z Prahy - předávali svoje zkušenosti a připravovali poradce na jejich budoucí roli. Jejich zkušenosti i nové poznatky byly ověřovány formou práce ve skupinkách na praktických cvičeních. Tak všichni museli prokázat dovednost, jak zvládat přípravu dokumentů pro zápis neziskové organizace do soudních rejstříků. V nejbližších třech letech totiž všechny organizace v České republice budou muset projít cestou menší či výraznější změny svých dokumentů.
V současné době národní platforma připravuje detailní metodiku nejen pro legislativní poradenství, ale i pro účetní a daňovou stránku transformace. Pokud vyjde některý z připravovaných podpůrných projektů, potom bude součástí i pravidelné školení po regionech, stejně jako on-line help desk.
Z Plzeňského kraje se školení zúčastnili zástupci Místní akční skupiny Pošumaví z.s.p.o., která se stane součástí nově vzniklé platformy. Manažerka tohoto sdružení Ing. Radana Šašková podle dosavadních poznatků z Plzeňského kraje předpokládá, že získané poznatky budou cenné nejen pro členské neziskové organizace Místní akční skupiny Pošumaví z.s.p.o., ale že praktickou pomoc budou potřebovat při úpravách stanov nebo transformaci další neziskovky působící ve venkovských oblastech Plzeňského kraje.
Díky národní platformě by se měly dostat nejen k odborným informacím, ale i k pozitivním a negativním zkušenostem spojených s nabytím účinnosti nového občanského zákoníku v jiných neziskových organizacích v České republice.
Informace o působení platformy a kontakty pro zájemce o radu z neziskového sektoru budou průběžně zveřejňovány na stránkách www.posumavi.jz.cz.