Hlavní obsah

Na zámku v Mníšku navštivte výstavu fotografií památek UNESCO

Novinky, Marie Charvátová

Do výstavní galerie zámku v Mníšku pod Brdy se opět vrací fotografie památek UNESCO. Tentokrát si návštěvníci prohlédnou snímky, které je nezavedou příliš daleko, a tak mohou být třeba inspirací k letní dovolené. Uvidí krásy České republiky i krásy našich nejbližších východních sousedů.

Foto: Anna Čelouchová

Ve výstavní místnosti zámku Mníšku uvidíte fotografie památek Unesco.

Článek

Až do 29. července mohou letos návštěvníci zámku Mníšku pod Brdy kromě prohlídek komnat nebo procházky zahradou zavítat také na výstavku fotografií Poznej světové dědictví UNESCO. Již šestnáctý ročník této putovní výstavy je opět autorským počinem publicistky a cestovatelky RNDr. Mileny Blažkové. Projekt z produkce MEDIA IN dílny nezávislé publicistiky a dokumentaristiky naplňuje ochranářské heslo Poznej a chraň a probíhá pod záštitou České komise pro UNESCO.

Po minulých ročnících, kdy jsme mohli na výstavě v mníšeckém zámku spatřit překrásné barevné snímky až z druhého konce světa, nás tentokrát fotografie zavedou vlastně za humna. I Česká a Slovenská republika se mohou chlubit památkami světového významu, a tak za nimi nemusíte cestovat do dalekých končin a návštěvu výstavy můžete pojmout třeba jako plánování dovolené nebo tip na víkendový výlet. 

Prahu nebo Český Krumlov asi známe všichni, ale co třeba takové jihočeské Holašovice nebo například brněnskou vilu Tugendhat? Tato stavba patřící k nejvýznamnějším funkcionalistickým dílům v Evropě rozhodně stojí za návštěvu.

Také Slovensko, náš kulturně a historicky nejbližší soused, se může chlubit řadou historických i přírodních památek. Mezi ně patří třeba propasti a jeskyně Slovenského krasu. Taková Dobšinská ledová jeskyně měří téměř jeden a půl kilometru, patří mezi první elektricky osvětlené jeskyně v Evropě a v polovině minulého století se sem dokonce chodilo bruslit.

Zapomenout určitě nesmíme ani na množství tamějších památek lidové architektury. Sem se řadí například dřevěné kostelíky východního Slovenska, v Kežmaroku, Ruské Bystré nebo Tvrdošíně, či Vlkolínec, úžasná horská ves s původními dřevěnicemi. Na výstavě pak jsou navíc pro návštěvníky k dispozici také různé propagační materiály.

Výběr článků

Načítám